37. Internationaler Mattensprunglauf, Kottmar: Czesi dominują, Polak na podium!

Aga Pająk | 21.5.12 | 1 komentarze

W miniony weekend na skoczniach w niemieckim Kottmarze odbyły się 37. międzynarodowe zawody w skokach narciarskich. Gościem specjalnym był Andreas Wank.

W sobotę zwodnicy rywalizowali na skoczniach K11 i K28, w niedzielę zaś przenieśli się na największy z tamtejszych obiektów, a mianowicie na skocznie K51. Organizatorom dopisała pogoda, przybyło wielu kibiców, a skoczkowie walczyli do samego końca. Nie zabrakło także upadków. Zawodniczka z Dukli Liberec - Lucie Mikova, po skoku na odległość 55 m upadła i została przetransportowana do szpitala.

Dla kibiców skoków dużo bardziej interesujące okazały się skoki starszych zawodników. Wśród chłopców w wieku 13 lat tryumfował Premysl Jacek z Lomnic n.P. Wyprzedził on Jona Willimowski (SSV 1846 Scheibenberg) o ponad dwa punkty. Na najniższym stopniu podium sklasyfikowano zawodnika z VSC Klingenthal - Lucę Schoenherra.

W kategorii trzeciej dziewcząt najlepsza okazała się być Barbora Blazkova (JKL Desna). Druga była Lucienne Höppner, zaś na trzecim miejscu zawodniczka z miejscowego klubu - Skiclub Kottmar e.V. - Frantizka Stoll. Najdłuższy skok należał do Natalie Dejmkovej, która w pierwszej próbie uzyskała 58,5 m. W drugim skoku lądowała aż osiem metrów bliżej i musiała zadowolić się 5. pozycją.

Równie ciekawa rywalizacja miała miejsce wśród zawodników w wieku 15 lat. Erik Frischmann z WSV Grüna e.V. pokonał kolegę z klubu - Richarda Schulteissa o 1,2 pkt. Na podium znalazł się także młody talent z klubu LSK Lomnice n.P. Frantisek Holik.

Kolejnym z Czechów, który również pokonał resztę jest Marek Stepnicka z JKL Desna. Wyprzedził Lukasa Fischera oraz Filipa Cernego z SK Jested Liberec.

Tomas Portyk, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, nie miał sobie równych w kategorii chłopców w wieku 17 i 18 lat. Wyprzedził o 27,8 pkt Tomasa Friedricha. Jedynym niemieckim akcentem na podium był Tom Krause z VSC Klingenthal.

Mimo iż w kategorii juniorów wystąpiło tylko sześciu zawodników, to mogliśmy oglądać bardzo emocjonujący pojedynek między Vit'em Hackiem i Maximilianem Kaiserem, który był autorem najdłuższego skoku. Lądował na 58,5 metrze. Czech oddał dwa bardzo dobre i równe skoki - 55 m i 55,5 m. Niemiec zaś spóźnił wybicie w drugiej próbie, wylądował na 54 metrze i tym samym zaprzepaścił swoją szansę na tryumf. Przegrał lecz zaledwie o 2,2 pkt. Miłym zaskoczeniem dla wielu sympatyków kombinacji norweskiej było trzecie miejsce Krystiana Gryczuka, który reprezentował tym razem LKS Lomnice n.P.

W kategorii mężczyzn do 21 lat najlepszy był Antonin Hajek. Rekordzista Czech pokonał Lukasa Rypla oraz Sebastiana Kaisera. Innym, bardziej znanym zawodnikiem kombinacji norweskiej, który także rywalizował w konkursie był Lukas Havranek (DUKLA Liberec). Zajął on 5. lokatę.

Rywalizacja weteranów została podzielona na trzy kategorie wiekowe. Tryumfowali Henry Hoffmann, Marko Gohlke oraz Juergen Stielow.