Archiwum strony


W dniach 5-10 marca 2012 odbędą się na skoczniach Skalite w Szczyrku Mistrzostwa Świata Weteranów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. 
Założycielami ruchu weteranów w skokach i kombinacji byli w roku 1989 Earle Murphy ze Stanów Zjednoczonych oraz Guttorm Bakke z Norwegii. 
Głównym celem, który przyświecał idei było stworzenie możliwości współzawodnictwa dla tzw. oldboyów, skoczków którzy zakończyli już swoje kariery zawodnicze, jak również dla tych, którzy we wczesnym wieku pożegnali się ze sportem wyczynowym, i jako tako nie mieli nigdy możliwości reprezentowania własnego kraju, ani stania się częścią drużyny narodowej. 
Norweżka Marit Bjoergen świetnie triumfowała w niedzielnym sprincie stylem klasycznym w fińskim Lahti.
Druga na mecie stawiła się Rosjanka Julia Iwanowa, a trzecie dopiero była nasza mistrzyni Justyna Kowalczyk, która straciła w Pucharze Świata następne punkty (78.) do prowadzącej Bjoergen. 

W drugim konkursie w Lahti, który odbył się na skoczni normalnej po raz trzeci w karierze na najwyższym stopniu podium stanął Daiki Ito (93 m i 92 m). Wyprzedził o 6,2 pkt lidera klasyfikacji generalnej - Andersa Bardala (90,5 m i 96 m). Skład najlepszej trójki uzupełnił Lukas Hlava (90,5 m i 94,5 m), który uzyskał najlepszy wynik w karierze. 
Po jednoseryjnym konkursie Pucharu Kontynentalnego w Predazzo najlepszy okazał się być Wolfgang Loitzl. Skokiem na odległość 136 m wyprzedził o ponad 3 pkt swojego rodaka Lukasa Muellera (132,5 m) oraz Bartłomieja Kłuska - 131,5 m.
Tuż przed pierwszą serią konkursową rozegrano kwalifikacje. Najlepszy okazał się być Taku Takeuchi - 95,5 m, który wyprzedził Piotra Żyłę - 95 m. Na trzecim miejscu uplasował się Simon Amman ze skokiem na odległość 94,5 m. 
Japońskie Zao jest szczęśliwe dla zawodniczki z USA Sarah Hendrickson. Tuż przed finałem Pucharu Świata Pań, który odbędzie się w Oslo 9 marca 2012 , Amerykanka Hendrickson zapewniła sobie nie tylko zwycięstwo w Japonii, ale także wygraną całego cyklu Pucharu Świata Pań. 
Kryształowa kula trafi w jej ręce, ponieważ nad drugą w generalce Danielą Irashko ma ponad 300 punktów przewagi.