Archiwum strony

Słoweńskie nadzieje

Aga Pająk | 29.1.13 | 5 komentarze


W międzynarodowej rywalizacji coraz częściej widzimy młodych, utalentowanych zawodników, jak i zawodniczek ze Słowenii. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy minione Mistrzostwa Świata Juniorów, które odbyły się w czeskim Libercu.



Niewątpliwie, przyszłością tego kraju jest Jaka Hvala. Zawodnik ten urodził się 15. lipca 1993 roku. Jest reprezentantem klubu SSK Ponikve. Jego rekord życiowy wynosi 213 metrów (Planica 2012 r.).
Trzykrotnie startował na Mistrzostwach Świata Juniorów i z każdych przywiózł medale. W 2010 roku w Hinterzarten indywidualnie zajął 15. lokatę, zaś wraz z drużyną zdobył brąz. Dwa lata później w tureckim Erzurum indywidualnie zdobył srebrny medal, zajmując ex-aequo z Aleksandrem Zniszczołem drugie miejsce. W miniony weekend na skoczni Jested zdobył dwa złota - indywidualnie przed Klemensem Murańką i Stefanem Kraftem oraz drużynowo przed reprezentacjami Polski i Niemiec.
W Pucharze Świata zadebiutował 20. stycznia 2012 roku w Zakopanem i od razu zdobył punkty (29. miejsce).

Jaka Hvala

Anze Semenic to drużynowy Mistrz Świata Juniorów z Liberca (indywidualnie był 14.). Ten obiecujący skoczek urodził się 01. sierpnia 1993 roku. Reprezentuje klub NSK Trzic Trifix. Pierwsze punkty Pucharu Kontynentalnego zdobył w tym roku w Zakopanem, zajmując wysokie 4. miejsce. Następnego dnia stanął na najwyższym stopniu podium (po dyskwalifikacji Aleksandra Zniszczoła) W Pucharze Świata zadebiutował 09. stycznia br. w Wiśle, gdzie sklasyfikowany został na 40. pozycji.

Anze Semenic

Młodym zawodnikiem jest także Peter Prevc, który jest reprezentantem klubu SK Triglav Kranj. W Pucharze Świata zadebiutował 04. grudnia 2009 roku w Lillehammer, gdzie był 22. Jego rekord życiowy wynosi 230 metrów. Ustanowił go 27. stycznia 2013 r. w norweskim Vikersund.
W 2009 roku na Europejskim Festiwalu Młodzieży (EYOF) w Szczyrku dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium (indywidualnie i drużynowu). Na Mistrzostwach Świata Juniorów w niemieckim Hinterzarten w 2010 r. wywalczył tytuł wicemistrzowski, przegrywając jedynie z Michaelem Hayboeckiem. Dodatkowo Słowenia w konkursie drużynowym zajęła 3. miejsce. Prevc to też brązowy medalista (drużynowo) z Mistrzostw Świata w Oslo (2011 r.).
W 2012 roku na skoczni w słoweńskim Kranju nie miał sobie równych i został mistrzem swojego kraju na skoczni HS 109.
Brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Whistler w 2010 r.

Peter Prevc

Również obiecującym zawodnikiem jest młodszy brat wcześniej wymienionego Petera - Cene, który urodził się 12. marca 1996 r. i także reprezentuje SK Triglav Kranj. Jego największym sukcesem jest drużynowe złoto Mistrzostw Świata Juniorów z Liberca (2013 r.). Wcześniej młodzieniec dostał szansę startu w kwalifikacjach Pucharu Świata w Innsbrucku i Bischofshofen, gdzie zajął odpowiednio 51. i 62. miejsce.

Cene Prevc

Jurij Tepes, który w Pucharze Świata zadebiutował już w 2006 roku w Garmisch-Partenkirchen w lutym skończy 24 lata. Pierwsze punkty Pucharu Świata zdobył 14. grudnia 2007 roku w Villach (24. miejsce). W miniony weekend na skoczni w Vikersund uzyskał 237 metrów, co jest jego nowym rekordem życiowym.
Jurij to czterokrotny uczestnik Mistrzostw Świata Juniorów. W 2005 roku w fińskim Rovaniemi indywidualnie stanął na najniższym stopniu podium, a wraz z Mitją Meznarem, Matvezem Sparovecem i Nejcem Frankiem wywalczył mistrzowski tytuł przed reprezentacją Polski i Finlandii. Rok później w Kranju induwidualnie i drużynowo zdobył srebro. W 2007 roku w Planicy Słowenia z Tepesem w składzie nie miała sobie równych, wyprzedzając Japończyków i Finów.
05. marca 2011 roku podczas rozgrywanych w Oslo na skoczni HS 134 Mistrzostw Świata reprezentacja Słowenii zdobyła brąz. Krążek tego samego koloru zdobyli także w Vikersund podczas Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich.
Czterokrotnie stał na podium Letniej Grand Prix (dwukrotnie tryumfował w Ałmatach - 2011 r. i 2012 r.).

Jurij Tepes


Rok Justin to reprezentant klubu SSD Stol Zirovnica oraz złoty medalista Zimowego Europejskiego Festiwalu Młodzieży (2009 r.). Startuje głównie w konkursach Pucharu Kontynentalnego oraz z cyklu FIS Cup. W miniony weekend w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Neustadt zajął 2. miejsce.

Rok Justin
fot.: Katja Harnisch, flying-circus-forum.de


Mistrzostwo Świata Juniorów w minionym roku wywalczył Nejc Dezman. Swoje pierwsze punkty Pucharu Świata zdobył 04. marca 2012 roku w Lahti, zajmując 29. miejsce. Podobnie jak Justin, głównie startuje w Pucharze Kontynentalnym, gdzie regularnie punktuje.

Nejc Dezman
fot.: Katja Harnisch, flying-circus-forum.de


Anze Lanisek to Młodzieżowy Mistrz oraz Wicemistrz Olimpijski z Innsbrucka (2012 r.). Jest on reprezentantem SSK Menges. 29. stycznia 2012 r. stanął na najwyższym stopniu podium konkursu Pucharu Kontynentalnego w Bischofshofen.


Anze Lanisek
fot.: berkutschi.com

Dejan Judez, Matic Kramarsic, Robert Hrgota, Matej Dobovsek, Matjaz Pungertar czy Ziga Mandl to wciąż młodzi zawodnicy, którzy są głodni sukcesów i na pewno będą walczyć w konkursach międzynarodowych.

W Słowenii młodych talentów co nie miara, lecz czy uda im się wykorzystać ten dar? O tym przekonamy się już za kilka lat. Dobrze pamiętamy sylwetkę Mateusza Rutkowskiego, który w Mistrzostwach Świata Juniorów pokonał m.in. samego Thomasa Morgensterna, lecz innych znaczących sukcesów nie odniósł.

źródło: informacja własna + fis-ski.com + wikipedia.org

Kategorie:


5 komentarzy:

  1. jesli moge pokusic sie o male sprostowanie :D to:
    - na zdjeciu podpisanym jako Nejc Dezman jest Tomaz Naglic
    - Slowenia ma kilku znacznie lepszych skoczkow niz Rok Justin, ktoremu poszczescilo sie w jednoseryjnym konkursie

    OdpowiedzUsuń
  2. ah i jeszcze- tylko jeden brat Mandl skacze- Ziga, a Rok jest trenerem

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem Słowenia to przyszła potęga w skokach.
    Teraz na topie jest Kranjec, czy Hvala ale myślę, że także Jernej Damjan nie powiedział ostatniego słowa.
    Mają zdolną młodzież, która od dwóch lat rządzi i dzieli na MŚJ.
    Życie nie znosi próżni i kiedy upadła Finlandia, ktoś musiał się pojawić w zamian.
    W swojej naiwności i szowinistycznym podejściu kibica, myślałem, że Finów zastąpią Polacy ale nie, to będą jednak Słoweńcy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja bym do tego jeszcze dodał jedno nazwisko godne zapamiętania : Florjan Jelovcan rocznik 97, 5 zawodnik Alpen Cup-u w Planicy i dwóch pozostałych zawodników z rocznika 96 nieco mniej utalentowanych, ale też zdolnych, czyli Nejca Seretinka oraz Andraza Modicia ;).

    OdpowiedzUsuń

Masz coś do powiedzenia? Napisz w kratce. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy napisanych przez internautów. Niestosowne komentarze będą usuwane. Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania w serwisie WinterSzus.pl. REGULAMIN KOMENTOWANIA