Archiwum strony

Bad Freienwalde - Marczak pobija rekord skoczni. Polacy dominują w zawodach

Krwisty | 2.11.13 | 4 komentarze

Po raz kolejny rozegrane zostały Otwarte Mistrzostwa Brandenburgii w niemieckim Bad Freienwalde. Poza zawodnikami z Niemiec na starcie stawiła się silna reprezentacja polskich klubów, a także Ukraińcy, Łotysze, Białorusini oraz Polacy z Wisły, Zakopanego, Bystrej, Gilowic, Łodzi, Szczyrku, Barlinka oraz Zagórza ( m.in. TZN Zakopane, TKKF Dzikusy Łódź oraz ZKN „Sokół” Zagórz).



W ubiegły weekend kompleks skoczni narciarskich w Bad Freienwalde (K10, K21, K42 i K60) po raz kolejny stał się areną zmagań w konkursach skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Aż dziesięć razy polscy zawodnicy stanęli na pierwszym stopniu podium zarówno w konkurencjach skoków, jak i kombinacji norweskiej, nie mniej licznie plasowali się także na niższych miejscach medalowych.

Na skoczni K10 w kategorii do 7 lat triumfował najmłodszy uczestnik zawodów Tymoteusz Cienciała z Wisły Ustronianki dwukrotnie – w skokach oraz kombinacji – zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii pokonując niemieckiego kolegę. Tymek skoczył 9 i 9,5 metra. Wśród ośmiolatków wygrał Kacper Jarząbek z Wisły Zakopane (8,5 i 9,5 metra). W tej samej kategorii wiekowej u dziewcząt trzecie miejsce zajęła Karolina Kiraga. Uzyskała ona 7,5 i 9,5 metra.
Następnie rywalizacja przeniosła się na skocznie K21, gdzie jako przedskoczkowie wystartowali Tymek oraz Kacper. Na tym obiekcie zwycięstwo wśród rocznika 2004 odniósł Jan Rzadkosz z Zakopanego, dzięki skokom na 20,5 metra, a trzeci był Kacper Bysko z LKS Klimczok Bystra. 



Aż 19 zawodników startowało w kategorii OPEN. Całe podium należało do Polaków. Wygrał Bartłomiej Marczak z TKKF „Dzikusy” Łódź, który w swojej pierwszej próbie pobił rekord skoczni uzyskując 22 metry. Poprzednio rekord należał do Damiana Żyły. Kolejne miejsca zajmowali zawodnicy Wisły Ustronianka. Druga była Paulina Cieślar (19,5 i 19 metrów) a trzeci Mateusz Podgórski (dwa razy 18 metrów). Tuż za podium znalazła się Justyna Badura, piąty był Miłosz Krzempek. 7 miejsce należało do Kaspra Kiragi. Dalsze miejsca zajmowali reprezentanci Łodzi, 8 był Jacek Polcyn, a 14 Gabriel Grzejszczak.
Na K42 wśród rocznika 2002 równych sobie nie miał Bartłomiej Klimowski z Olimpijczyka Gilowice. Bartek skoczył 40,5 i 40 metrów. Podium uzupełnili Wiktor Ficowski (37,5 i 38 metrów) z Sokoła Szczyrk oraz Michał Socha (38 i 36 metrów) z Klimczoka Bystra. 4 był Marcin Małyjurek z Wisły. 

W kategorii OPEN1 drugie miejsce zajął Norbert Harsche z Sokoła Zagórz, który uzyskał 35,5 i 36,5 metra. Trzeci był Dawid Jurga z TKKF „Dzikusy” Łódź. (35 i 38 metrów). W OPEN2 trzeci był Patryk Brusilewicz mieszkający w Barlinku. Patryk ma 31 lat i trenuje od pół roku w Bad Freiendwalde. Wśród dziewcząt na K41 najlepszą z Polek okazała się druga w konkursie Marcelina Herzyk (37 i 38,5 metra). Trzecia była Dominika Zawada, a 5 Anna Mitręga. Wszystkie reprezentują Wisłę Ustroniankę.

Norbert Harsche, który jako jedyny reprezentant ZKN "Sokoła" Zagórz pojawił się w Bad Freienwalde zajął drugie miejsce, przed Dawidem Jurgą, na skoczni K42. Na zawody wybrał się na własną rękę w towarzystwie kolegów z Łodzi. – Pojechałem tam po to, by pokazać, że ZKN „Sokół” Zagórz działa i stać nas na podium – powiedział Norbert.
 – Jestem bardzo usatysfakcjonowany z tego wyjazdu, opłacało się jechać 24 godziny. Skocznie, organizacja i atmosfera super, nie zabrakło emocji. Oddałem też tam moje pierwsze trzy skoki na skoczni K60 i jestem z nich bardzo zadowolony – ocenia zawody skoczek i dodaje, że to nie koniec celów jakie sobie stawia – Chciałbym się rozwijać w tej właśnie kategorii sportu, osiągnąć coś więcej w następnych zawodach i przejść na większe skocznie.



Pomysł na wyjazd do BF wziął się już kilka lat temu jednak nigdy nie udało się nam go zorganizować. Bardzo pomogła nam w tym roku pomoc Patryka Brusilewicza. Cały wyjazd był dla mnie bardzo męczący ponieważ głównie spędziłem go w pociągu i w aucie. Same zawody oceniam nieźle. Skoki w konkursie były technicznie fatalne, ponieważ za bardzo chciałem i wiadomo jak się to kończy. Na treningach wyglądało to dużo lepiej. Cieszę się jednak z nowej życiówki i 3 miejsca. Reszta chłopaków też skakała dobrze. Wygrana Bartka i rekord skoczni K21 to bardzo dobry wynik - podsumował całe zawody oraz swoje skoki zawodnik z Łodzi Dawid Jurga.

Popołudniu rywalizacja przeniosła się na skocznie K60. Wśród roczników 2002-03 ponownie najlepszy okazał się Bartłomiej Klimowski (59,5 i 62,5 metra). Drugi był Oskar Rojek z Wisły Zakopane (55, 5 i 59,5 metra). Dalsze miejsca zajęli 4 Wiktor Ficowski, 5. Mateusz Jarosz z Zakopanego, 7. Michał Socha, 10. Marcin Małyjurek

W kategorii rocznik 2001 wygrał Szymon Jojko z Wisły, który skoczył dwa razy na 64 metr. Tuż za nim uplasował się Patryk Hutyra z Sokoła Szczyrk (62 i 63 metra). 4. był Mateusz Małyjurek z Wisły, 5. Karol Niemczyk a 6 Jakub Harat (obaj z Bystrej), 7. Patryk Wątroba z Gilowic a 8. Patryk Pulkowski również z Bystrej. 
Wśród dziewcząt zwyciężyła Anna Twardosz z Gilowic dzięki skokom na 49 i 58 metrów. 


Kategorie rocznika 1999/2000 zdominowali reprezentanci Polski. Dwa pierwsze miejsca należały do zawodników z Wisły. Zwyciężył Paweł Wąsek (68,5 i 67,5 metra) a drugi był Bartosz Czyż (65,5 i 68 metrów). Trzeci był Kacper Konior z Bystrej (65,5 i 64,5 metrów). Kolejne miejsca należały do Piotrka Kudzi z Bystrej, Tomka Pilcha, Przemka Kuszela (obaj Wisła). 7 był Andrzej Szczechowicz, 8 Marcin Ciślak, a 13 Jan Zoń z Wisły Zakopane. 

Jakub Jurosz z Wisły nie dał szans innym zawodnikom wśród 15 i 16 latków. Kuba skoczył 68 i 70 metrów. Wyprzedził reprezentanta Łotwy Kristapsa Nezbortsa, który startował w tym roku na Mistrzostwach Świata w Predazzo. 6 był Paweł Stwora z Bystrej.
Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Anna Twardosz, reprezentantka Olimpijczyka Gilowice zajmująca pierwszą lokatę na skoczni K60 w kategorii dziewcząt.

Wspomniany rekordzista skoczni K-21 Bartłomiej Marczak tak ocenia zawody:
- Swój występ oceniam bardzo pozytywnie, nie spodziewałem się po sobie tak dobrego startu i potrójnego sukcesu. W zawodach nie wiedziałem do końca na której skoczni wystartować, ostatecznie wybrałem mniejszą i tam spodziewałem się w najlepszym wypadku miejsca w pierwszej piątce. A tu w pierwszym skoku pobiłem rekord skoczni i wygrałem w tej kategorii. Na większej skoczni skakałem już jako przedskoczek, bo nie można było brać udziału w zawodach na dwóch skoczniach. I skacząc jako przedskoczek pobiłem swój rekord życiowy.

Organizacja zawodów na wysokim poziomie, takich zawodów w Polsce nie ma. Ale mam nadzieję, że kiedyś będą organizować takie zawody, by mógł każdy wystartować bez względu na wiek.
Skocznie są super, skacze się bardzo dobrze. Jedynie brakuje wyciągu. Ale spokojnie ten kompleks można porównywać z Zakopanem, czy Szczyrkiem, tylko tyle że w Niemczech można bez przeszkód trenować kiedy się chce i to za darmo.


Jedyne co mi przeszkadzało to to, że Niemcy nie rozmawiali po angielsku i ciężko było się z nimi porozumieć. Przy swoim rekordowym skoku poczułem że lecę, każdy skok powyżej 30 metrów to już lot .Uczucie niesamowite. Co do zawodów, to na kolejnych stawiany się obowiązkowo.
W Polsce najbliższe plany, to chyba zawody mikołajkowe w Goleszowie
- ocenił swój wytęp rekordzista obiektu w Bad Freienwalde, Bartłomiej Marczak.

Pełne wyniki zawodów:
Foto dzięki uprzejmości m.in. Norbeta Harsche



Video Patryk Brusilewicz



Źródło: Informacja własna Patrycja Długosz / Dawid Jurga

Kategorie: ,


4 komentarze:

  1. A skoki w Zielinie ostatecznie upadły czy coś się tam dzieje, albo chociaż jacyś zawodnicy stamtąd próbują trenować w niemieckich klubach?

    OdpowiedzUsuń
  2. "W kategorii rocznik 2013 wygrał Szymon Jojko z Wisły, który skoczył dwa razy na 64 metr"....zdolny maluch, roczek ma i tak juz skacze....

    OdpowiedzUsuń

Masz coś do powiedzenia? Napisz w kratce. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy napisanych przez internautów. Niestosowne komentarze będą usuwane. Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania w serwisie WinterSzus.pl. REGULAMIN KOMENTOWANIA