Archiwum strony

Tekst: Michał Urawski
Kto zdobył cztery złote medale Mistrzostw Świata? Adam Małysz. Ile razy Janne Ahonen triumfował w Turnieju Czterech Skoczni? Pięć. Są osiągnięcia, dzięki którym najlepsi zawodnicy na stałe zapisują się wśród legend skoków narciarskich. W nadchodzącym sezonie olimpijskim można dokonać wielu interesujących wyczynów!Zacznijmy od tego powszechnie lubianego wśród polskich kibiców zawodnika - Gregora Schlierenzauera. Oczywiście, jak sam Austriak mówi, należy już on do legend naszej dyscypliny, jednak swoją pozycję może on jeszcze umocnić. Orzeł z Wisły zasłynął również z tego, że trzykrotnie z rzędu zdobył Kryształową Kulę za Puchar Świata. W tym sezonie Schlieri może skompletować podobną kolekcję tytułów - triumfy w Pucharze Świata zamieniłby on jednak na wiktorie w Turnieju Czterech Skoczni.

Niestety, nie byłby on pierwszym skoczkiem, któremu udałoby się rok po roku zgarnąć trzy zwycięstwa w tej prestiżowej imprezie - tej sztuki dokonał już w latach 1966-1969 Norweg Bjoern Virkola. Niemniej jednak, taki wyczyn z pewnością nie przeszedłby bez echa. Zaskakująco małej ilości zawodników udało się skompletować cztery najważniejsze tytuły w skokach narciarskich. Zwycięstwem w Turnieju Czterech Skoczni, Kryształową Kulą, a także złotym medalem Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich mogą pochwalić jedynie: Jens Weissflog, Matti Nykaenen, Espen Bredesen oraz Thomas Morgenstern.

Do tego grona w tym roku mają szansę dołączyć trzy asy przestworzy: Gregor Schlierenzauer, Simon Ammann i Janne Ahonen (kolejność nieprzypadkowa) - Szwajcarowi brakuje triumfu w klasyfikacji generalnej TCS, a dwaj pozostali zawodnicy nie mogą poszczycić się jeszcze złotem na igrzyskach.
Warto dodać, że Ammann i Schlierenzauer zaliczyli również zwycięstwo w Mistrzostwach Świata w Lotach, a kolekcją wszystkich pięciu tytułów (nazwijmy to po tenisowemu "Złotym Szlemem") może pochwalić się jedynie wielki zawadiaka skoków narciarskich, Matti Nykaenen.

Warto odnotować jeszcze jeden fakt - od 1988 roku (od wtedy MŚwL odbywają się równolegle z IO) nikomu nie udało się skompletować wszystkich tytułów w sezonie olimpijskim. Najbliżej tego osiągnięcia byli: Espen Bredesen, który zdobył "jedynie" srebro na Mistrzostwach Świata w Lotach w Planicy w 1994 roku*, oraz Kazuyoshi Funaki - Japończyk zaliczał wpadkę za wpadką podczas Turnieju Skandynawskiego cztery lata później, przez co stracił prowadzenie w Pucharze Świata i w końcowej klasyfikacji ustąpił Primozowi Peterce.

Rekordy te są być może trochę wydumane, jednak coraz trudniej w skokach o coś oryginalnego. Oczywiście, do historii można przechodzić na wiele sposobów, co pokazał Eddie Edwards, jednak chyba wolimy, kiedy skoczkowie łamią te górne bariery? * Srebrem na brąz wymienił się on później z Roberto Ceconem. Do 1994 roku obowiązywała reguła, według której punkty za odległość liczono jedynie do 191 metra (a niby teraz FIS głupoty zaczął wymyślać :D). Włoch w swoim drugim skoku uzyskał 199 m i gdyby nie ten przepis, wyprzedziłby on Norwega. W szlachetnym geście triumfator PŚ i TCS oddał swoje srebro koledze po fachu. Ciekawe, że tak po rycersku Norwegowie nie postępowali podczas Turnieju Czterech Skoczni w tymże roku...


Tekst: Michał Urawski
Tekst: Monika Gesek
Po prawie rocznej przerwie do skakania powraca Bjoern Einar Romoeren. Przerwa Norwega była spowodowana problemami z kręgosłupem.