Archiwum strony

PŚ Oslo: Severin Freund wygrywa, Stoch 3.

Aga Pająk | 9.3.14 | 30 komentarze

Dzisiejszy konkurs Pucharu Świata w Oslo wygrał Severin Freund, który w swoich próbach uzyskał 132 i 130,5 metra. Drugie miejsce zajął Anders Bardal (128 m i 127 m), a trzecie Kamil Stoch (132 m i 127 m).









Tuż za podium sklasyfikowany został Noriaki Kasai (125 m i 127 m). Piąty był Gregor Schlierenzauer (123,5 m i 125,5 m). Najlepszy wynik w karierze osiągnął Kaarel Nurmsalu (129 m i 123 m), zajmując szóstą pozycję. W "10" uplasowali się także Roman Koudelka (130,5 m i 124,5 m), Stefan Kraft (125 m i 127 m), Jakub Janda (122,5 m i 126,5 m) oraz Anssi Koivuranta (124 m i 131,5 m).







Punkty zdobył także Maciej Kot (119,5 m i 126,5 m), który był 20. Do drugiej serii nie zdołali awansować Piotr Żyła (119 m) - 32., Dawid Kubacki (119,5 m) - 35. i Jan Ziobro (116 m) - 43.

źródło: informacja własna

Kategorie: , , , , , ,


30 komentarzy:

  1. Patrząc na realną formę zawodników Kamil KK już zdobył....
    o naszych ciężko pisać - na ile złe warunki, na ile forma słaba
    i niech mi w końcu ktoś wyjaśni - jak są robione te korekty za wiatr??? Tyle czasu po skoku? Czy czujniki działają z takim opóźnieniem? W jaki sposób punkty za wiatr trafiają do systemu?

    OdpowiedzUsuń
  2. Freund jest niesamowicie mocny, jak jego forma się nie obniży, a Prevc będzie skakać słabo, to jeszcze Severin będzie 2 w klasyfikacji generalnej.

    Łączne przewagi punktowe Kamila i Sverina nad 2 zawodnikiem:
    Kamil Stoch (6 zwycięstw) - 33,3 pkt. zdobył łącznie nad drugim zawodnikiem
    Kamil Stoch (6 zwycięstw + 2 zwycięstwa w IO) - 47,3 pkt. łącznie nad drugim zawodnikiem
    Severin Freund (4 zwycięstwa) - 42,2 pkt. zdobył łącznie nad drugim zawodnikiem

    Przewagi Kamila Stocha w danym konkursie przy zwycięstwie nad drugim zawodnikiem:
    Tititsee-Neustadt 2 konkurs - 7,8 pkt
    Engelberg 2 konkurs - 3,6 pkt.
    Willingen 1 konkurs - 1 pkt.
    Willingen 2 konkurs - 13,5 pkt.
    IO Soczi skocznia normalna - 12,7 pkt.
    IO Soczi skocznia duża - 1,3 pkt.
    Lahti 2 konkurs - 3,6 pkt.
    Kuopio - 3,8 pkt.

    Przewagi Severina Freunda w danym konkursie przy zwycięstwie nad drugim zawodnikiem:
    Lillehammer 2 konkurs - 2 pkt.
    Falun - 15,9 pkt.
    Lahti 1 konkurs - 11 pkt.
    Oslo - 13,3 pkt.

    Średnia:
    Kamil Stoch (6 zwycięstw) - w przybliżeniu 5,5 pkt. na konkurs
    Kamil Stoch (6 zwycięstw + IO Soczi) - w przybliżeniu 5,9 pkt. na konkurs
    Severin Freund (4 zwycięstwa) - w przybliżeniu 10,5 pkt. na konkurs.

    OdpowiedzUsuń
  3. Musiał by się stać jakiś kataklizm żeby Kamil przegrał KK w tym sezonie choć nigdy nic nie wiadomo w sporcie.
    Wczoraj to samo mówiłam podczas meczu Janowicza kiedy praktycznie prowadził 5:3 i w ostatnim secie miał zakończyć mecz a on w sumie przegrał cały mecz i odpadł już w pierwszym meczu.
    Ale mam nadzieję, że Kamil ma silną głowę i poradzi sobie.
    Co do reszty naszych tylko Maciek skacze w miarę stabilnie reszta tak sobie w kratkę.
    Najbardziej martwi mnie Klimek i wydaje mi się, że jest zdołowany od czasu powołań na IO praktycznie odechciało mu się skakać tak to wygląda a mnie wcale to nie dziwi.
    Życzę mu pozbierania się po sezonie i pokazania na co go stać bo stać go na wiele.
    Szkoda, że sezon zbliża się do końca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Najbardziej martwi mnie Klimek i wydaje mi się, że jest zdołowany od czasu powołań na IO praktycznie odechciało mu się skakać tak to wygląda a mnie wcale to nie dziwi."

      Tak, bo Klemens tyle osiągnął w seniorskich skokach, że brakło mu motywacji, może zrobi przerwę i wróci za 4 lata...?

      Usuń
    2. No i trudno nie uznać, że nasi kibice potrafią stworzyć fajną atmosferę w Oslo pełne trybuny i biało czerwono :)
      Najpierw Adam sprawiał im radochę a teraz Kamil a rok temu Piotrek.
      MIło patrzeć jak nasi kibice mają z czego się cieszyć i zawsze tłumnie przychodzą na skocznię.

      Usuń
    3. Nie wiedziałam, że mamy tu papugę :))) która powtarza czyjeś słowa.
      Hej kolego wyżej to jest moja opinia a tobie nic do niej zajmij się sobą i wracaj tam gdzie twoje miejsce.

      Usuń
  4. Mam pytanie odnośnie Planicy. W ostatnim konkursie skacze czołowa trzydziestka PŚ. Ponieważ pewnie kilku zawodników nie wystąpi, a Biegun jest obecnie 34 (?) to chyba powinien jechać tam, co nie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W ostatnim konkursie skacze czołowa "30" tylko wtedy gdy są loty.

      Klimek może nie jest zdołowany, co brakuje mu spokojnych treningów. Cały czas tylko starty, podróże, Europa, USA, trzy konkursy w weekend w PK, potem maraton skandynawski. Ale ogólnie można stwierdzić że doszło do zmiany. Końcówka sezonu zamieniła nam się z początkiem. Zawsze mieliśmy początki słabe a końcówki dobre, teraz doszło do odwrócenia.

      Usuń
    2. Ale czy na pewno tylko, gdy są loty? Po prostu ostatnich kilka lat to były loty na końcu. W alpejskim PŚ w ostatnich zawodach też skacze 30-tka. Przeprowadzane są wszystkie konkurencje i w każdej bierze udział najlepsza 30-tka w klasyfikacji...

      Usuń
    3. Na pewno. W Oslo w 2010 r skakała cała 50.

      Usuń
    4. Ale w 2010 finałowe zawody były w Planicy nie w Oslo.... przynajmniej tak znalazłam na stronie FIS...

      Usuń
    5. W 2010 r w Planicy były MŚ w lotach nie wliczane do PŚ. One były już po zakońćzeniu PŚ w w Oslo.

      Usuń
    6. Faktycznie - tu jest program - http://data.fis-ski.com/pdf/2014/JP/3943/2014JP3943PROG.pdf

      myślałam, że jak w konkurencjach alpejskich startuje tylko trzydziestka...

      Usuń
    7. Przepis jest jasny - w ostatnich zawodach startuje najlepsza trzydziestka tylko wtedy, gdy finałowe zawody to loty:
      4.2.4
      If the final of the World Cup is carried out as a Ski Flying event, only the present
      top 30 ranked competitors of the current World Cup standings may start at the
      last individual competition day. If the host nation has less than four athletes within these 30, it is entitled to enter up to four in addition.
      http://www.fis-ski.com/mm/Document/documentlibrary/Skijumping/03/20/44/WCRGLJ-Men-1314_E-D-withcover_Neutral.pdf

      Usuń
  5. więc jak to jest z tą korektą za wiatr? Ktoś wie, dlaczego tak późno po skoku wczoraj następowała? I to dość znacznie? I jak to jest możliwe, skoro to system czujników robi pomiar automatycznie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dość znacznie czyli kiedy? Ja miałem cały czas włączony livetiming i właściwe punkty za wiatr zawsze były góra 2-3 sekundy po lądowania.

      Usuń
  6. a oglądałeś relację FIS? Bo ja tak i tam zmieniały się kilka razy - ok trzy razy. Nawet komentujący na TVP podawał odjęcie zawodnika, by je za chwilę korygować...dość znacznie to znaczy najpierw pojawiało się np. -7, by po zmianach dojść do -2 lub -3.... i to dotyczyło praktycznie każdego zawodnika. poza tym - oglądając relację w TVP i live mozna było zauważyć, że obraz pokazywał zawodnika siedzącego na belce lub ruszającego, a live pokazywało już jego prędkość na progu....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co do obrazu i relacji - wiadomo, obraz w TV jest opóźniony w zależności od Twojego nadawcy bądź sieci kablowej/satelitarnej. Ja na jednym telewizorze który odbiera naziemną cyfrówkę mam na tych samych kanałach obraz i dźwięk o około 2 sekundy do przodu, w porównaniu do telewizora z telewizją cyfrową NC+

      A co do korekcji punktów.. Zanim zawodnik ruszy pokazywana jest średnia z każdego punktu pomiarowego. Punkty te wiadomo, zanim zawodnik wyleci i w trakcie lotu mogą się zmieniać. Ważne jest również to gdzie zawodnik doleci. Jeśli nie uruchomi wszystkich pomiarów bo np skoczy 115m, to korekta punktów za wiatr znów się zmienia. Mam nadzieję że dość jasno wyjaśniłem

      Usuń
    2. No właśnie - w drugim akapicie piszesz - Jeśli nie uruchomi wszystkich pomiarów.... to co niby miałoby uruchamiać pomiar zanim zawodnik rusza... pan Hofer zawsze mówił, że to zawodnik uruchamia pomiar podczas lotu. Po drugie - biorąc pod uwagę to opóźnienie, to pomiar siły wiatru w punktach jest już po skoku zawodnika, a nie przed.... najpierw pokazuje się prędkość na progu, potem pomiar i jego zmiany trwają dużo dłużej niż sam skok przed jest dostępna grafika z wiatrem (mają ją trenerzy i jeżeli operator ma taki kaprys - czasem widzowie). Szczerze mówiąc ja nie widziałam podawanych punktów za wiatr przed skokiem zawodnika...

      Usuń
  7. a co do opóźnienia - programy na żywo mają je często w granicach 25 sekund.... pozwala to wyłączenie emisji, gdyby stało się coś nieoczekiwanego...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale pomiary uśrednionej siły wiatry są wykonywane cały czas, kiedyś widziałem wykres bodaj z soboty z lotów z Harrachova z przed roku, kiedy przedstawiał poziom uśrednionej siły wiatry z jakiegoś okresu czasu, mimo że tego dnia nie oddano ani jednego skoku bo za mocno wiało.

      Usuń
    2. No jasne - mogłeś to widzieć siła wiatru uśredniona jak rozumiem mierzona jest w m/s. Czyli np. 5m/s to jest siłą wiatru. A punkty za wiatr to liczba dodatnia lub ujemna i według co niektórych oddająca też kierunek wiatru... poza tym, gdyby punkty za wiatr były obliczane ciągle to podlegałyby ciągłym zmianom - czyli obserwowalibyśmy na live taki kołowrotek liczbowy....zwłaszcza przy bardzo zmiennym wietrze.... a nie zmieniały się raz, dwa czy trzy razy....

      Usuń
    3. poza tym kiedyś pisałeś (co chyba jest nieprawdą), że inaczej liczony jest przedni waitr na progu, a inaczej na zeskoku gdy faktycznie pomaga... pisałam, że to chyba jest nieprawdą, bo komentujący skoki i w studio TVP cały czas mówią jaki to niekorzystny jest wiatr przedni na progu - bo zawodnika spowalnia, a odjęcie jest....

      Usuń
    4. Z tego co słyszałem to wiatr w poszczególnych punktach na skoczni jest inaczej liczony, a jak to już zależy jak się ustali przed zawodami. Relacja live się odświeża nie co sekundę, tylko wtedy kiedy skoczkowi jest zapalane zielone światło (pierwszy pomiar), kiedy jest podana jego prędkość (drugi pomiar) i kiedy jest podana na live odległość. To wersja uproszczona. Na tablicy Tepesa, czy w wieży trenerskiej to faktycznie wygląda jak kołowrotek .

      Usuń
    5. piszesz tak: Z tego co słyszałem to wiatr w poszczególnych punktach na skoczni jest inaczej liczony, a jak to już zależy jak się ustali przed zawodami..... to nie ma jednego oficjalnego przelicznika? A co z oprogramowaniem liczącym punkty? Zmienia się je przed każdym konkursem? Czy jest to możliwe? Czy raczej punkty wprowadza się ręcznie? Poza tym punkty za wiatr zmieniają się nie tylko przy okazji wyświetlenia prędkości, ale dużo później.... poza tym myślę, że wyświetlanie punktów za wiatr przed skokiem jest bezsensu z innego powodu: skoczek dociera do poszczególnych punktów pomiaru z po kolei. Wyświetlanie ich jako średniej mierzonej jednocześnie mija się z celem, bo skoczek nie jest i nie będzie w kilku miejscach pomiaru jednocześnie. Moim zdaniem są urządzenia mierzące siłę wiatru - one są od dawna na skoczniach, gdy nie śnił się NS i są czujniki do ustalenia punktów za wiatr montowane w związku z NS. I one niby uwzględniają też kierunek wiatru.... a to, ze widzimy punkty za wiatr przed skokiem zawodnika wynika z kilkudziesięcio sekundowego opóźnienia w transmisji,...faktycznie skoczek już wtedy jest nad bulą - podobnie wcześniej widzimy prędkość
      a co do uwzględniania, gdzie jest przedni wiatr - cały czas w studio Kot tłumaczy, że przedni wiatr na progu jest niekorzystny - spowalnia zawodnika, a odjęcie jest....więc nie wiem, skąd wiesz, że to jest też odliczane....

      Usuń
    6. Czały czas pamiętam o wypowiedzi Hofera,że to zawodnik uruchamia ów czujnik... czyli nie może on cały czas podawać danych do systemu, a system cały czas ich liczyć, bo by oszalał... poza tym - gdyby czujniki działały cały czas, to skąd wiadomo by, że akurat skoczek przeleciał? I że ten, a nie inny pomair mają przesłać? Według Ciebie przekaz siły wiatru jest przecież ciągły! Ja myślę, że jest tak, jak mówił Hofer - czujnik uruchamia sylwetka skoczka.... a obok są urządzenia do po pomiaru siły wiatru...
      poza tym uzywasz jakiś zaklęć - typu słyszałem ,mówiono mi.... a kto, za przeproszeniem? Jeżeli masz do wiarygodnych osób, to chyba warto je podać?

      Usuń
    7. http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/549894_401628579926448_296943816_n.jpg to jest zdjęcie z soboty z Harrachova. Na żółto i na czerwono uśrednione tfu tangentialne (słowo uśredniene to złe tłumaczenie to jest tangential wind a nie average wind) już 10 razy na różnych forach dawałem ten link teraz dam po raz 11 albo 21, nie liczyłem...http://koti.mbnet.fi/jsaxen/sj.pdf

      Usuń
    8. No właśnie - to są dane dla konkretnego skoczka z prędkością - nie jest to "pusty pomiar"

      Usuń
    9. Ale tego dnia żadnego skoczka nie puścili! Nie wiem skąd się wzieło info o przedskoczku i to że miał rzekomo 170 km/h na progu :P

      Usuń
    10. Umieszczasz więc coś, o czym nie wiesz nic - skąd się wzięło i co przedstawia... czy to jakiś żart, czy obraz faktyczny? I ja mam w to wierzyć?
      Poza tym - ja w czasie transmisji nie widziałam nigdy tych punktów za wiatr - tylko samą siłę wiatru.... po prostu inną grafikę. Co jeszcze raz potwierdza, że są dwie grafiki - z samą siłą wiatru (widziana w telewizji) i przeliczonymi punktami....

      Usuń

Masz coś do powiedzenia? Napisz w kratce. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy napisanych przez internautów. Niestosowne komentarze będą usuwane. Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania w serwisie WinterSzus.pl. REGULAMIN KOMENTOWANIA