Archiwum strony

PŚ Pań Planica: Takanshi z 15. zwycięstwem i Kryształową Kulą

Unknown | 22.3.14 | 1 komentarze

Sezon 2013/2014 Pucharu Świata Pań w skokach narciarskich należy już do historii. Po raz drugi z rzędu zdobywczynią Kryształowej Kuli została Sara Takanashi.

Japonka wygrała finałowy konkurs fenomenalnym skokiem na 132,5 m (271.6 pkt). Drugie miejsce zajęła jej rodaczka, Yuki Ito z wynikiem 125,0 m (244.9 pkt). Trzecia była
 Julia Clair, która lądowała na 124 metrze (239.3 pkt).

Czwarte miejsce przypadło Line Jahr (126,5 m), piąte zajęła Jessica Jerome (124,0 m). Na miejscu szóstym uplasowały się ex aequo Maja Vtic i Urlike Graessler. Dalej znalazły się Anna Haefele i Maren Lundby. Dopiero dziesiąta była Irina Avvakumova i tym samym spadła z podium klasyfikacji generalnej.

W czołówce klasyfikacji generalnej, pod nieobecność kontuzjowanej Danieli Iraschko-Stolz, dosżło do kilku istotnych zmian.

To, że Takanashi odniosła swój drugi tego typu sukces nie jest to zaskoczeniem, gdyż Japonka w tym sezonie nie miała sobie równych (poza feralnym dla niej konkursem olimpijskim, który śmiało można dziś uznać wypadkiem przy pracy). Z niezwykłą łatwością dodawała do swojej puli kolejne zwycięstwa pucharowe, umacniając z konkursu na konkurs swoją pozycję liderki. W efekcie triumfowała w 15 na 18 zawodów czym pobiła rekord ustanowiony przez Gregora Schlierenzauera w sezonie 2008/2009. Japonka zyskała niewyobrażalną przewagę aż 914 punktów.

Drugie miejsce na podium klasyfikacji generalnej zajęła Mistrzyni Olimpijska Carina Vogt, która w przeciwieństwie do Takanashi ani razu nie stanęła w tym sezonie na pierwszym stopniu podium PŚ. Plasowała się natomiast zwykle w ścisłej czołówce co pozwoliło jej zająć miejsce tuż za bezkonkurencyjną Japonką. Na trzeci stopień podium wskoczyła Yuki Ito. Zajmując drugą pozycję w dzisiejszym konkursie zaliczyła awans o dwie lokaty i pokonując Irinę Avvakumovą, która spadła na miejsce czwarte. Piąte miejsce zajęła Iraschko-Stolz.

Warto też wspomnieć, że nasza debiutantka Magdalena Pałasz ze swoimi trzema punktami pucharowymi zajmuje 64. miejsce (na 66. zawodniczek), co jak na niewielką ilość startów jest całkiem dobrym początkiem. Gratulujemy i dziękujemy, zarówno Magdzie oraz Asi i życzymy sukcesów w nadchodzącym sezonie!