Archiwum strony

Tak się tworzy śnieg w Harrachovie

Krwisty | 15.3.14 | 0 komentarze

Firma Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, wspiera organizatorów Mistrzostw Świata w skokach narciarskich, które potrwają do 16 marca br. w czeskim Harrachovie.






Na potrzeby zawodów Air Products we współpracy z holenderską firmą Polar Snow wyprodukował z wykorzystaniem ciekłego azotu ponad 200 metrów sześciennych śniegu.

Używając naszych technologii możemy wyprodukować śnieg nawet na Saharze” – powiedział Radek Maděra, specjalista ds. kriogeniki w czeskim oddziale Air Products.

W ostatnim czasie temperatura powietrza w Harrachovie wzrosła do 15 stopni powyżej zera, co mogłoby uniemożliwić organizację Mistrzostw Świata. Dlatego specjaliści z firmy Air Products wykorzystując ciekły azot, w specjalnych namiotach, wyprodukowali odpowiednią ilość śniegu na potrzeby tej imprezy sportowej. „Do uzyskania ponad 200 metrów sześciennych śniegu potrzebowaliśmy zaledwie 12 godzin” – dodał Radek Maděra.

Co ważne, śnieg produkowany przy pomocy takiej technologii nie zawiera żadnych chemikaliów, jest więc identyczny z naturalnym. Sam proces produkcji śniegu polega na podawaniu przez dysze bardzo zimnego gazu (ciekłego azotu o temperaturze -196 stopni) do mieszanki sprężonego powietrza i wody. W zależności od dobranych parametrów, a konkretnie ciśnienia sprężonego powietrza, można uzyskać śnieg o bardzo małych kryształkach, twardy i wytrzymały, który idealnie nadaje się do uprawiania narciarstwa. Wydajność tej technologii sięga nawet 100 m3 śniegu na godzinę.

Do wyprodukowania ponad 200 metrów sześciennych śniegu firma Air Products wykorzystała cztery zbiorniki z ciekłym azotem, każdy o pojemności 24 ton.

W tym roku firma Air Products wspierała już organizatorów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle i Zakopanem, gdy dodatnie temperatury powietrza zagrażały organizacji tych imprez. Zamrażanie rozbiegu skoczni w Wiśle trwało dwa dni. Do tego celu wykorzystano 1000 litrów ciekłego azotu oraz autorski system do spryskiwania torów na zimno.

System do spryskiwania torów na zimno wykorzystuje ciekły azot o temperaturze -196 stopni Celsjusza. Urządzenie zostało opracowane przez Air Products w 2007 roku, kiedy dodatnie temperatury zagrażały organizacji Pucharu Świata w Zakopanem. Dzięki niemu nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych zawody mogą się odbywać. W ostatnich latach nasza firma kilkakrotnie wspierała organizatorów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ostatnio dostarczyliśmy ciekły azot oraz technologię do zamrażania torów na potrzeby konkursu skoków narciarskich mi in. w Wiśle 16 stycznia i w Zakopanem 18-19 stycznia br.
– powiedział Janusz Paździora, specjalista ds. kriogeniki w polskim oddziale firmy.


Komitet organizacyjny Pucharu Świata w skokach narciarskich w Polsce wielokrotnie prosił firmę Air Products o możliwość wsparcia przy mrożeniu rozbiegu skoczni. Specjaliści byli zawsze w gotowości na wypadek, gdyby zaszła potrzeba wykorzystania w tym celu ciekłego azotu.

Pracownik firmy Polar Snow zdalnie kontroluje temperaturę wewnątrz namiotu, w którym trwa produkcja śniegu. Termometr pokazuje prawie minus 20 stopni Celsjusza.



Źródło: Informacja prasowa 

Kategorie: ,


0 komentarze

Masz coś do powiedzenia? Napisz w kratce. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy napisanych przez internautów. Niestosowne komentarze będą usuwane. Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania w serwisie WinterSzus.pl. REGULAMIN KOMENTOWANIA