W Falun było jeszcze przyzwoicie i pięciu naszych zawodników zdobyło punkty. Jednak po przyjeździe do Lahti coś się stało i sytuacja żywcem zaczęła przypominać tę z czasów Adama Małysza, kiedy mieliśmy wybitnego lidera i długo, długo nic. W Finlandii honoru polskich skoków bronił Kamil Stoch z małą pomocą Dawida Kubackiego. Reszta naszych wypadła tak blado, że zlewali się z białym tłem śniegu. Ale spokojnie, nie panikujmy. To tylko awaria.

Kamil Stoch wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata w Lahti i odzyskał żółty plastron lidera! Polak w pierwszej serii wylądował na 131 metrze, co dało mu drugie miejsce, jednak kapitalna druga próbna na odległość 134,5 m pozwoliła odnieść dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu z Sochi triumf.

Drugie miejsce zajął Severin Freund - Niemiec uzyskał 131,5 oraz 129 m. W drugiej serii trener Werner Schuster postanowił, że jego podopieczny będzie skakał z obniżonego rozbiegu, lecz ta zagrywka nie dała mu zwycięstwa.

Kolejne trzy pozycje przypadły Austriakom. Trzeci był Gregor Schlierenzauer, który doskoczył do 126 i 130 m. Czwarte miejsce po skokach na odległość 126 i 129,5 m zajął Stefan Kraft. Czołową piątkę zamknął Andreas Kofler - zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni z sezonu 2009/2010 uzyskał 128,5 i 129 m.

Szósta lokata przypadła Peterowi Prevcowi - były lider Pucharu Świata osiągnął 126 i 130,5 m. Po dzisiejszym konkursie Kamil Stoch zdobył nad Słoweńcem 53-punktową przewagę w klasyfikacji generalnej.

Oprócz nowego lidera Pucharu Świata spośród naszych reprezentantów w drugiej serii zobaczyliśmy jeszcze tylko Dawida Kubackiego - po skokach na odległość 120 i 116 m zajął on 27. miejsce. Poza czołową "30" uplasował się 38. Jan Ziobro (116,5 m).

Następny konkurs Pucharu Świata odbędzie się we wtorek w fińskim Kuopio.

Źródło: Informacja własna / FIS
Sara Takanashi wygrywa po raz dwunasty w szesnastym konkursie Pucharu Świata Pań w rumuńskim Rasnovie.
Problemy naszej reprezentacji w Lahti trwają. Przez kwalifikacje do niedzielnego konkursu przeszli tylko Dawid Kubacki i Jan Ziobro. Najlepiej zaprezentowali się Finowie - wygrał Anssi Koivuranta po skoku na odległość 119 m, a za nim znalazł się Ville Larinto, który uzyskał 118,5 m.

Trzecie miejsce zajął Stefan Kraft - Austriak osiągnął 121,5 m. Czwarty był jego rodak, Michael Hayboeck, który wylądował cztery metry bliżej. Piąta lokata przypadła Lauriemu Asikainenowi - reprezentant gospodarzy doskoczył do 117 metra. Na kolejnych pozycjach znaleźli się Roman Koudelka (117 m), Taku Takeuchi i Andreas Stjernen (obaj po 115 m). Dziesiątkę zamknęli Antonin Hajek oraz Matjaz Pungertar.

W konkursie zobaczymy tylko trzech reprezentantów Polski. Piętnaste miejsce po skoku na odległość 113 m zajął Jan Ziobro, a 109,5 m dało Dawidowi Kubackiemu osiemnastą lokatę. Poza konkursem znaleźli się 41. Maciej Kot (104,5 m), 43. Piotr Żyła (105 m) i 51. Klemens Murańka (97,5 m).

Początek głównego konkursu o godzinie 14:00.

Przed nami niedzielny konkurs Pucharu Świata Pań w Rasnovie. W serii próbnej najlepszą zawodniczką była Maja Vtic.

Zwycięstwem Daniela Weniga zakończyły się drugie zawody Pucharu Kontynentalnego w Falun na skoczni normalnej.

Niemiec oddał skoki na odległość 94,5 m oraz 94 m. Drugi był Rok Justin z wynikami 92 m i 94 m. Na najniższym stopniu podium stanął Stefan Hayboeck (90,5 m i 94 m). Tuż za nimi uplasował się Tom Hilde z rezultatami 92,5 m i 94,5 m. Piąta lokata została zdobyta ex aequo przez Cene Prevca (90 m i 93 m) i Pius Paschke (91 m i 93m).

Najlepszym naszym zawodnikiem w konkursie okazał się być Jakub Wolny, jego skoki na odległość 86,5 m i 92,5 m, pozwoliły na zajęcie tylko 18. miejsca. Pięć pozycji niżej sklasyfikowano Stefana Hule (88 m i 90 m), a na 24. miejscu uplasował się Bartłomiej Kłusek (87,5 m i 89 m). Tuż za nim 26. pozycję zajął Aleksander Zniszczoł.

Do finałowej serii nie weszli: 33. Krzysztof Biegun i zdyskwalifikowany Krzysztof Miętus.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

Źródło: Informacja własna / ewoxx.com
Nina Lussi
Susanna Forsstroem wygrywa drugi konkurs Pucharu Kontynentalnego w Falun przed Niną Lussi i Nitą Englund.

Za nami pierwsza seria niedzielnego konkursu Pucharu Kontynentalnego na skoczni HS 100 w Falun.

Aktualnym liderem stawki jest zwycięzca serii próbnej Daniel Wenig (94,5 m), na miejscu drugim znajduje się Danny Queck (93 m), a na trzecim Rok Justin (92 m).

Pół metra dalej skoczył Tom Hilde, zajmujący obecnie miejsce czwarte. Tuż za nim, jako piąty plasuje się Cene Prevc z wynikiem 90 m. Na pozycji szóstej jest Stefan Hayboeck ze skokiem na 90,5 m.

Bartłomiej Kłusek (87, 5 m) sklasyfikowany jest na 18. miejscu, Stefan Hula (88 m) na 21, Jakub Wolny (86,5 m) na 23 a Aleksander Zniszczoł (88 m) uplasował się ex aequo na pozycji 27 z Anze Semenicem (87 m).

Niestety w drugiej serii nie wystartuje Krzysztof Biegun (33. miejsce) oraz Krzysztof Miętus, który obok Alexandra Mabboux i Mitji Meznara, został zdyskwalifikowany.

WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Susanna Forsstroem była najlepszą zawodniczką serii próbnej przed dzisiejszym konkursem Pucharu Kontynentalnego w Falun.

W serii próbnej przed dzisiejszym konkursem na skoczni normalnej najlepszy okazał się być Daniel Wenig, który w swojej próbie uzyskał 93 m. Drugie miejsce zajął Cene Prevc (92 m), a trzeci był Florian Altenburger (91 m).

Na czwartym miejscu uplasował się Stefan Hayboeck (90,5), tuż za nim sklasyfikowano Danny Quecka (90 m). Najlepszą szóstkę zamknęli ex aequo Miran Zupancic (90,5 m) i Daniel Huber (91,5 m).

Najlepszy z Polaków – Bartłomiej Kłusek (88,5 m) zajął szesnastą pozycję, Stefan Hula (88,5 m) był 21, a Aleksander Zniszczoł (88,5) uplasował się o 2 miejsca niżej. Miętus Krzysztof sklasyfikowany (86,5 m) został na 25. miejscu, Krzysztof Biegun (87 m) na 31 a Jakub Wolny (85,5 m) na 35.

Źródło: Informacja własna