Archiwum strony

MŚ Falun: Freund przed Kraftem w trzecim treningu

Aga Pająk | 24.2.15 | 46 komentarze

W trzeciej serii treningowej w Falun pierwsze miejsce zajął Severin Freund, który uzyskał 133 metry. Drugi był Stefan Kraft (131,5 m), a trzeci Rune Velta (127,5 m).


Czwarty wynik należał do Andersa Fannemela (127 m). Dalej kolejno sklasyfikowani zostali Gregor Deschwanden (128 m), Richard Freitag (126 m), Nejc Dezman (125,5 m) i Noriaki Kasai (123,5 m).
Roman Koudelka (123,5 m) był dziewiąty, a czołową "10" zamknął Anders Bardal (123,5 m).

Kamil Stoch (119,5 m) był 15., Jan Ziobro (121 m) - 16., a Aleksander Zniszczoł (115 m) - 29. Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Klemens Murańka zrezygnowali ze swoich prób.

źródło: informacja własna

Kategorie: , ,


46 komentarzy:

 1. Więc Janek na aucie. Nie ośmielę się oceniać tej decyzji bo za malutki jestem. Jednak decyzja z gatunku tych odważnych. Odstawić najlepszego z K-90 naprawdę nie jest proste bo my sobie możemy wszystko mówić schowani za anonimowymi nickami, a Łukasz musiał Jankowi prosto w oczy powiedzieć, co tym bardziej trudne, że w ostatnim treningu Janek wypadł lepiej.

  Martwią skoki Kamila który co skok to gorzej. Nie zdziwię się jak jutro Kamil skakał nie będzie.

  Piotrek... jak zmaści w zawodach to się może przekona, że Wódka to nie diabeł.

  Dawid nadal dobre skoki i oby było podobnie w zawodach.
  Klimek podobnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tu Janek wyjaśnia co nieco. Przy okazji mówi o tym, że każdy jest ze swoim problemem sam. I, że podjął już jakąś decyzję, ale nie jest nią rzucenie skoków:
  http://eurosport.onet.pl/zimowe/skoki-narciarskie/rozgoryczony-jan-ziobro-jestem-zszokowany-ta-decyzja/1p11m

  Co to może być?
  Ja obstawiam wybór indywidualnego trenera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezależnie od tego, że trener podejmuje decyzje.... uważam, że jednak Janek powinien startować.... że wywalczył sobie to miejsce....
   rozumiem, że Kubacki wiedział już że będzie startował, bo nie było go w ostatniej serii.... ja bym nie wzięła Kubackiego... szans dostał w ostatnich latach aż nadto.... nie wykorzystał ich...
   ale cóż w naszej kadrze wyniki nie są jedynym i ostatecznym kryterium.... wiadomo, że są zawodnicy wożeni przez dziesiątki konkursów z jakichś tam względów (może to owe mityczne tajne parametry treningowe??)

   z jednej strony Stoch tłumaczył swoje skoki zajęciami motorycznymi, ale.... chyba Klimek, inni też je mieli.... a zaprezentowali się bdb... zobaczymy... no i dziś już startowała cała czołówka, a wczoraj jednak nie...

   Usuń
  2. @deSKI
   Obstawiam Fijasa.

   @Gina
   Daj spokój. Tym razem Kubacki sobie zasłużył. Na tych treningach skakał dobrze.
   Problem w tym, że nie było kogo odsunąć ale ktoś musiał ubyć i padło na Janka, ale obserwując treningi ciężko było nam, laikom wytypować tego szóstego.
   Janek jest drugim po Maćku który otwarcie mówi, że chce czegoś innego i nie można tego zostawić bez reakcji ze strony PZN tym bardziej, że sprawa wylazła w mediach.

   Usuń
  3. Niestety Kubacki niejednokrotnie dobrze skakał w treningach.... i nic z tego nie wynikało w konkursach.... ponieważ uważam, że ani Janek, ani Dawid nie odegrają znaczącej roli w tym konkursie, więc powinien startować Janek jako lekkie podziękowanie za "uratowanie" wyników na średniej skoczni....

   Usuń
  4. Też myślę, ze zawodnika który uratował Polaków na normalnej skoczni, czyli oddał dwa równiutkie skoki i wykazał się wytrzymałością psychiczną powinno się obstawić na dużej. Tu muszę stwierdzić podobnie jak @gina, że nie treningi, ale raczej psychika podczas konkursu przeważała za Jankiem a nie Dawidem i myślę, że Janek zmotywowany świetnym występem na mniejszym obiekcie, jakoby w gazie lekko przeskoczyłby Dawida na dużym. A kto wie, czy do 10-tki nie zapukałby ponownie.

   Usuń
  5. no właśnie..... w końcu to ósmy zawodnik świata zaledwie sprzed dwóch dni.... nie wiem czy jakikolwiek inny trener innej reprezentacji pozwoliłby sobie na taki ruch....

   Usuń
  6. Jasne, odstawiać chcecie zawodnika który na treningach melduje się w czołowej dziesiątce, no to widzę super bogactwo u nas, oczywiście według was..

   Nie liczy się to co Dawid pokazywał (a raczej nie pokazywał) kiedyś tam. Liczy się tu i teraz, aktualna forma. A ona jest na co najmniej czołową "15". Prędzej o nierównym Zniszczole już można dyskutować.

   Usuń
  7. Jak Dawid będzie w czołowej 15-tce a jeszcze lepiej 10-tce jutrzejszych zawodów, to wtedy powiem: Racja Kruczek celnie wybrał. Teraz uważam, że Janek miał więcej motywacji i lepsze rokowania na dużą. Fakt nie jestem trenerem, nie widziałem skoków Dawida i Janka. Obu lubię, jednak obstawiłbym na dużą Janka.

   Usuń
  8. Prędzej Janek powinien skakać za Zniszczoła, który tu nic nie pokazał, a nie za Kubackiego.

   Usuń
 3. Mamy opcję między:
  zawodnikiem, który "Dobrze dziś skakał na treningach" - był lepszy od od tego odrzuconego o kilka metrów i nawet trudno uwzględnić jaka to byłaby różnica punktowa bo nie pokazywano przeliczników za wiatr.
  Z drugiej mamy zawodnika, który zajął 8 miejsce w konkursie o MŚ....

  Myślę, że zasada doboru zawodników powinna być taka:
  I. Kamil Stoch - obrońca tytułu, lider drużyny
  II. Jan Ziobro - zawodnik, który osiągnął najlepszy wynik w konkursie o tytuł - więc pokazał swoje możliwości
  III. Piotr Żyła - zawodnik o potencjale (inna sprawa, to jak go wykorzystuje)
  IV. Murańka - niezłe skoki w konkursie i treningi
  ostatnie miejsce wybór między Zniszczołem a Kubackim
  i tu:
  argumenty za Kubackim - trochę lepsze skoki treningowe
  przeciw - często skoki treningowe są ok. w konkursie zawodzi, dostał już szansę skakania w tych MŚ i jej nie wykorzystał, podobnie jak nie wykorzystał wielu innych szans.... statystycznie dużo częściej zawodził....

  argumenty za Zniszczołem: dobre występy przed MŚ - niestety trochę rozregulowane występem w lotach, ale duża skocznia powinna być atutem... młody, zdolny, miał mało mo żliwości wykazania się w takich ważnych konkursach, nie startował jeszcze na MŚ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Gina
   Kubacki nie skakał na tych MŚ, przecież na K90 wystąpili Stoch, Żyła, Ziobro, Murańka.

   Jeśli ktoś miałby zrobić miejsce Jankowi w składzie to tylko Zniszczoł, któremu wyszło na treningach najmniej dobrych skoków ze wszystkich i wyraźnie przegrał "dogrywkę" z Jankiem w ostatnim treningu.

   Usuń
  2. A fakt.... nie skakał.... ale to nie znaczy, że musi skakać teraz... z jakiegoś powodu jednak nie skakał.... i dostał już moim zdaniem wystarczająco dużo szans - łącznie z tą olimpijską, gdzie sama go broniłam....
   uważam, że Olkowi źle zrobiły loty... coś się rozregulowało, bo w okresie przed MŚ skakał o niebo lepiej od Kubackiego...a Janek obronił się w Falun... no i rozejrzyj się po składach - czy jakiś inny trener wyrzucił z konkursu zawodnika, który zajął miejsce w I dziesiątce?

   Usuń
  3. I nie może być argumentem stwierdzenie - że jeszcze nie skakał w konkursie...

   jak sam trener Kruczek powiedział Jankowi - sport jest brutalny....
   a daje skoczyć zawodnikowi, który absolutnie nie gwarantuje mu sukcesu...oglądałam wczoraj na tvp.sport te dwie serie treningowe - za każdym razem w wykonaniu Dawida było to samo - wysokie wyjście w górę i kiedy wydawało się że lot będzie dłuuugi następowało szybkie lądowanie w okolicach punktu K.

   Usuń
  4. Dawid Kubacki na treningach na średniej skoczni skakał lepiej od Ziobry i szansy nie dostał. Na szczęście Janek wykorzystał szanse w konkursie. Teraz na kolejnych treningach znów Janek gorszy, tym razem wyraźniej i tym razem nie otrzymuje szansy. Nie wiem o co te pretensje do trenera. Skoro Ziobro chciał skakać to mógł udowodnić w treningach, że posiada argumenty na występ. Te dobre skoki w konkursie na normalnej skoczni to mógł być jednorazowy wyskok, a nie oznaka jakiejś większej formy.
   Zaś Aleksander Zniszczoł już na mamucie udowodnił, że jego forma słabnie. Teraz doskonale to widać. Jedynie jego mógł Ziobro zastąpić.

   Usuń
  5. @gina widzę że Stefan już przestał jeździć na PŚ, to musiałaś sobie znaleźć jakiś inny obiekt "sympatii" - padło na Dawida

   Usuń
  6. błąd, błąd.... sama broniłam Dawida, gdy go powołano na IO

   Usuń
  7. Przynajmniej Kruczek daje każdemu szanse. Werner Schuster nie dał tej szansy Michaelowi Neumayerowi, który był na treningach lepszy od Wellingera, Krausa i czasem od Eisenbichlera.

   Usuń
  8. Świetny przykład podałeś - gratki.... kto startuje w reprezentacji Niemiec? Zawodnicy z I dziesiątki konkursu na normalnej skoczni...+ 11-ty Wellinger....

   a naszego 8-ego - jedynego zawodnika z dziesiątki trener wywalił... dokładnie taki sam przykład...

   ale może to tłumaczy, dlaczego ich najgorszy!!!! zawodnik był 11-ty i dlaczego mają szanse na złoto w drużynie, a my "dając ciągle szanse" obijamy się po połowie dziesiątki drużynowo...

   Usuń
  9. Tak tylko Kraus był 10 na średniej skoczni i nie będzie go na dużej. I co trener go wywalił - masz ten sam przykład. :)
   A Neumayer jako, że nawet na treningach na średniej skoczni wcale nie skakał, to powinien dostać szanse na udział w konkursie. Zasłużył.

   Skoki na skoczni średniej, a skoki na skoczni dużej to jednak różnica. Nie oznacza wcale tego, że jak ktoś skakał dobrze na średniej to będzie skakał dobrze i na dużej.

   Od początku było wiadomo, że treningi na skoczni dużej wyłonią piątkę, która wystąpi w konkursie. Ziobro był najsłabszy więc opadł. Mógł się postarać wtedy by skakał w kwalifikacjach. Teraz doskonale widać, że Ziobro nie radzi sobie na tej skoczni najlepiej.
   Nie ma co po jednym wyskoku robić z niego "nie wiadomo kogo".

   Usuń
  10. nie, nie, nie..... Janka Ziobrę trzeba porównać z Freundem..... u Niemców najlepszy był Sewerin..... u nas Ziobro....Niemcy nie wyrzucili swojego najlepszego skoczka w konkursie, lecz przedostatniego....... ostał się też Wellinger i to wskazuje właściwą politykę - teoretycznie słabszy, ale młody, perspektywiczny, wraca po kontuzji.... nie ma mitycznego "dawania szansy" po raz tysięczny

   Usuń
  11. A o tym, jaką wiedzę dają treningi można się przekonać porównując osiągnięcia treningowe i w konkursie Żyły....

   Usuń
  12. Nie robię z Janka "nie wiadomo kogo"... problem w tym, że lepszych "nie wiadomo kogo" nie ma na tę chwilę...

   Usuń
  13. Nie mogę go porównać z Freundem, bo ten Freund zdobył medal, a Janek go nie zdobył. Medalisty MŚ nikt by nie wyrzucił, nawet Kruczek. Zresztą jeden trening na dużej Severin wygrał - taki mały sygnał, że nadal będzie się liczył. Wiem, to tylko treningi, ale właśnie Janek miał szanse się w nich wykazać, a wyszło tak, że w ani jednym nie był w "10".
   Tym przedostatnim Niemcem był Marinus Kraus, który zajął tylko dwie pozycje niżej od Janka. Kraus skakał słabo na treningach i out.
   Racja, Wellinger młodszy i perspektywiczny, ale za Neumayerem przemawiają doświadczenie i solidność. Kolejnym argumentem jest to, że to prawdopodobnie ostatnie MŚ Neumayera. Wellinger będzie miał jeszcze sporo szans jeśli będzie skakał na dobrym poziomie.

   Usuń
  14. Ale to oznacza, że w sporcie liczy się nie tylko wynik, ale i patrzenie w przyszłość.... Neumayer jakby nie patrząc kończy karierę i gdyby jego forma była nadzwyczajna, to by pewnie skakał.... w tym przypadku podlegał takiej samej ocenie jak młodsi - bez sentymentów, że ostatnie, zasłużył itp...
   i dla tego patrzenia w przyszłość i patrzenia na wynik powinien skakać Ziobro i Zniszczoł... i pamiętam słowa Adama Małysza, że jeżeli ktoś jest w dobrej formie, to potrafi skakać na każdej skoczni...
   pozycja Freunda jest z jednej strony inna niż Janka - zdobył medal... ale z drugiej strony taka sama - obaj osiągnęli najlepszy wynik w swoim zespole... i to trzeba uszanować.... treningi może i coś mówią, ale nie zawsze i nie do końca prawdę i są po to, by w konkursie skakać na max możliwości...ale wiadomo o co chodziło - chodzilo, by Kubacki też wystąpił... i w tym przypadku każdy argument jest dobry...

   Usuń
  15. Dla mnie wystarczy, że był w tej "czwórce" Niemców w treningach. Chyba o to walka była?
   Przyjechał przecież tydzień później do Falun, tylko po to by zakończyć skoki na treningach? Przecież trener mógł go wcale nie powoływać, na jedno by wyszło.
   Wellinger jest przyszłościowym skoczkiem, ale po kontuzji jeszcze nie doszedł w pełni do bardzo dobry dyspozycji. Widać, że na dużej skoczni odstaje. Nic by mu się nie stało gdyby w jednym konkursie nie skoczył. Coś by stracił?
   Kwalifikacje się zakończyły i skoczył zaledwie 115.5 metra. Zobaczymy co będzie jutro.

   Usuń
  16. Widocznie jest forma docenienia skoczka - powołania na MŚ...
   za to wprowadzony Eisenbichler - rewelacja....
   a co sądzisz, o Kubackim? Dalej uważasz, że jest taki świetny? Na treningach było bdb....a teraz? Był 21 czyli miejsce tradycyjne - do II serii by nie wszedł i zajął "swoje" 31 miejsce...
   generalnie poza Klemensem to blado to wygląda i ja nas w tej piątce walczącej o medale prezesa nie widzę...

   Usuń
  17. a poza tym - Niemcy mają 3 świetnie skaczących skoczków i jeden słabszy w konkursie im nie wadzi...mogą sobie na to pozwolić jako formę sprawdzenia przed drużynówką

   Usuń
  18. Nie porównujcie Ziobry do Freunda. Już nawet nie chodzi o to, że był najlepszym z Niemców w konkursie, czy zdobył medal. Freund jest PQ i żaden trener nie zrezygnuje z zawodnika mającego zapewniony start w 1. serii na kogoś, kto o kwalifikację musi zawalczyć.
   Treningi pokazywały, że Olek powinien mieć dziś wolne, a kwalifikacje potwierdziły jego słabą formę.

   Usuń
  19. Ale przecież nie chodzi o porównanie typu - zliczenie punktów, ale pewien kodeks postępowania, zasady...
   Tak czy siak Jankowi zrobiono świństwo....

   Usuń
  20. Słoweńcy zamienili Tepesa.... nie patrząc na tatusia..... to u nas nie powinien skakać ..........Żyła

   Usuń
  21. Eisenbichler wczoraj świetnie skoczył. Bardzo zasłużenie znalazł się w składzie. On już na średniej skoczni skakał bardzo dobrze (1 i 6 miejsce na treningach) i wtedy nie otrzymał powołania na konkurs. Widocznie musiało się znaleźć miejsce dla pupilka Wellingera.
   Nie mówię, że Kubacki jest świetny, ale skoro miejsce sobie wywalczył to niech skacze. Od np. Zniszczoła był w kwalifikacjach lepszy (wiem o głupie pół metra), ale był. Według mnie Olek niepotrzebnie jechał na loty, mógł trenować w Wiśle i Szczyrku, bo teraz nie skacze tak jakbyśmy tego oczekiwali. On Kubackiego to powinien bić na głowę. :)
   Racja, Niemcy mają 3 świetnych skoczków tylko kto będzie tym czwartym? Kraus skacze tutaj słabo, Neumayer jest solidny, rzadko miewa wpadki, ale i wyskoki też rzadko mu się zdarzają. Wellinger nie zachwyca, ale chyba w drużynie będzie.

   Brak Tepesa mnie nie dziwi i czemu mieliby patrzyć na tatusia.

   Usuń
  22. Ale zmiana na skoczka pokroju Eisenbichlera ma sens.... a na Kubackiego? Jeżeli zajmie dziś miejsce jak Ziobro czyli ósme to powiem, że tak....

   i jeszcze jedno - może nie na temat

   uważam, że po sezonie trzeba zrobić jakiś remanent w PZN. Jeżeli zawodnicy w biegach chcą mocniej trenować, chcą różnicować treningi i nie mają wsparcia ze strony trenerów... jeżeli Justyna Kowalczyk wspomaga sprzętem biegaczki, nie ma pieniędzy na inne dyscypliny, a w tym samym czasie prezes chwali się, że skoczkom niczego nie brakuje, tworzy 5 kadr, wysyła na luksusowe wakacje przed i po sezonie, a Justyna Kowalczyk musi negocjować warunki kontraktu dla swojego trenera i wykłócać się o porządną pensję (trener Kruczek ma wyższą niż ministerialne wytyczne), to chyba źle się dzieje...
   wiadomo, że dla prezesa liczą się tylko skoki, reszta jest złem koniecznym, ale chyba nie o to chodzi... i chyba po sezonie warto by dziennikarze i osoby odpowiedzialne przyjrzały się pracy PZN...

   Usuń
  23. Czy ta @gina to się jąka co tyle kropek stawia ? Ma tak miałkie pojęcie o skokach a kropkuje jak jaki ekspert

   Usuń
  24. Jeśli Ziobro by skakał to prędzej za Zniszczoła. Innej możliwości nie widzę.

   Kubacki ósmego miejsca pewnie nie zajmie, sukcesem będzie miejsce w "15", ale chyba to mało prawdopodobne.

   Usuń
  25. Ale Kubacki skacze za Ziobrę, więc powinien osiągnąć porównywalny wynik...

   Usuń
  26. Ba, porównywalny to mało, powinien mieć lepszy, skoro go wziął trener, bo uważał że Dawid spisze się lepiej...;-)

   Usuń
  27. Gina, przecież prędzej to Zniszczoł skacze za Ziobrę. Obaj walczyli na treningach o piąte miejsce i Olek rywalizację wygrał. Kubacki teraz nie zachwycił, ale się trochę wybronił, bowiem najsłabszym Polakiem nie był.
   Czemu Olek nie był 8? :)

   Usuń
  28. a niby to dlaczego oni walczyli o piąte miejsce? aaa.... rozumiem, bo czwarte "z urzędu" należało się Kubackiemu.... i co - postarał się??? Gdyby nie to, że są MŚ i wielu bardzo słabych skoczków, to nie wszedłby do 30-tki.... gdzie są te jego skoki z treningów? Po raz 99 robi to samo - dobre treningi i klapa w konkursie.... wiele razy broniłam Kubackiego, ale uważam, że dostał za dużo szans i pora na zmianę...

   Usuń
  29. A co do Olka - świetnie skakał przed MŚ i sobie zasłużył (jak niektórzy lubią pisać), w przeciwieństwie do Dawida, który ma bardzo słąby sezon...

   Usuń
  30. Bo obaj byli słabsi na treningach? Widocznie takie były ustalenia i z tej dwójki najsłabszy miał odpaść. Osobiście uważam, że Ziobro jednak założył na miejsce w konkursie za Olka Zniszczoła - różnica pomiędzy nimi na treningach była i tak niewielka.

   Kiedy Olek skakał świetnie przed MŚ? Może jedynie w jednym konkursie w Willingen gdzie był 15. W Vikersund jeszcze był 18, ale przy słabszej obsadzie. Reszta to ciułanie punkcików.
   Na MŚ ma się liczyć aktualna forma, a obecnie Olek jest w jakimś kryzysie.
   Co do Janka, to zapewne w konkursie drużynowym poskacze i będzie mógł się wykazać.

   Ja bronię teraz Dawida, bo nie jest aktualnie najsłabszym skoczkiem z tej szóstki i rozumiem jego powołanie.


   Wellinger dziś nie skakał z powodu problemów z żołądkiem. Teraz ciekawe czy w drużynie już będzie, czy może Neumayer.

   Usuń
  31. Wątpie czy Janek poskacze... w drużynówce... niedawno w TVP Sport powiedział sam Tajner, że jeżeli było "ustalenie" że najlepsza czwórka z dziś skacze w drużynie, to właśnie Kubacki sobie miejsce zaklepał...
   a swoją drogą to te "ustalenia" jakieś mityczne.... kto je ustala i na podstawie czego?
   Olek byłby jeszcze 10-ty w Japonii gdyby nie dsq...
   a jakie wyniki miał Kubacki w PŚ? Co go tak upoważniało do wyjazdu do Falun?

   Usuń
  32. Łukasz Kruczek powiedział, że szanse na występ ma cała szóstka. Nie wiem na ile są to szczere słowa, ale zobaczymy.

   W Japonii nawet Vincent Descombes Sevoie był 9 i 13. Tam wszystko jest możliwe.
   Kubacki osiągał słabe wyniki, ale punktowo w PŚ był 5 naszym zawodnikiem ex aequo z Klemensem i pewnie dlatego pojechał. Zrozum, że Dawid musi jeździć póki lepszych nie ma.
   Olek według mnie również nie osiągał rewelacyjnych wyników, poza tymi kilkoma wyjątkami. 75 punktów na 21 startów nie powala.

   Usuń
  33. Co innego rok temu, wtedy to Klimek powinien pojechać na Igrzyska, a nie Dawid.

   Usuń
  34. ja nic nie mam przeciwko, że pojechał do Falun.... ja jestem przeciwko temu, że zawodnika zajmującego óśme miejsce na MŚ wywala się za składu... gdy jeszcze to dzieje się w kadrze Niemiec, gdzie zawodnicy osiągali lepsze miejsca to rozumiem, ale wywalono najlepszego z naszych...

   Punktów ma tyle samo Murańka co Kubacki, ale .... Dawid je zdobył w bodajże 18-tu startach, a Murańka w 13-tu....
   no i Murańka jednak nie trenował w sezonie przygotowawczych jak pozostali...

   Usuń
  35. Na szczęście Ziobro wystąpi w konkursie drużynowym, ale i tak na medal Polski raczej nie liczę. Bardzo ciężko będzie.
   Norwegowie z Niemcami powalczą o złoty medal. W składzie znalazł się w końcu Neumayer, który znów lepszy był od Wellingera.

   Usuń

Masz coś do powiedzenia? Napisz w kratce. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy napisanych przez internautów. Niestosowne komentarze będą usuwane. Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania w serwisie WinterSzus.pl. REGULAMIN KOMENTOWANIA