Słowacja - Dobry występ Polaków w Bańskiej Bystrzycy

Krwisty | 26.10.15 | 1 komentarze

W miniony weekend na skoczniach narciarskich w Bańskiej Bystrzycy rozegrano Międzynarodowe Mistrzostwa Słowacji w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. W zawodach wzięli udział zawodnicy ze Słowacji, Czech i Polski. Zawodnicy walczyli w 6 kategoriach.

Na skoczni K19 w kategorii wiekowej 2007 i starsi wygrał Czech Lukas Matusinski. Drugi był Tymoteusz Cienciała z Wisły. Warto dodać, iż trzecie miejsce w stawce 19. zawodników zajął reprezentant gospodarzy Hektor Kapustik. W tej kategorii startowali jeszcze Jakub Żyła z Wisły oraz Jakub Niemczyk i Tymoteusz Dyduch z Bystrej.

Wśród zawodników urodzonych w rocznikach 2005-2006 na skoczni K19 wygrał ponownie Czech Daniel Skarka. Trzeci był Wiktor Szozda z Wisły. 9.
był jego klubowy kolega Wojciech Cieślar, 10. Wiktor Fender z Bystrej a 13. Jakub Cieślar.

Rywalizacja roczników 2003-2004 odbyła się na skoczni K38. Zwyciężył Miłosz Krzempek z Wisły. Drugi był jego klubowy kolega Piotr Cieślar. Ze starszymi kolegami rywalizował również 8 letni Tymek Cienciała, który był 6. Siódmy okazał się Karol Bysko z Bystrej, a 10. Wojciech Troszok z Wisły.

Kategoria 2001-2002 rywalizowała również na K38. Wygrał Radosław Selcer z Czech. Drugi był Jakub Harat z Bystrej. Piąty Karol Niemczyk, 6. Patryk Pulkowski a 7. miejsce zajął Michał Socha.

Juniorzy skakali na skoczni K60. Wygrał Dusan Dolezel z Czech.
5. Miejsce zajął reprezentant gospodarzy Dominik Durco, który czasem pojawia się w międzynarodowych zawodach. 7. był Karol Niemczyk z Bystrej.

Na wysokim poziomie stała rywalizacja wśród weteranów. Zwycięzył w niej David Jirotka z Czech. Na starcie stanęli jeszcze niedawno pojawiający się na zawodach Fis Cup Denis Sindler, Patrik Lichy, Mormir Nosal i Michal Pendziviater.

Zawody oglądało około 250-300 kibiców, a wśród nich specjalny gość, dwukrotna mistrzyni olimpijska w biathlonie Anastazja Kuzminowa.

Trener z Banskiej Bystricy jest zadowolony ze swoich zawodników. Chwali się, że obecnie w jego klubie jest 14 zawodników w wieku od 5 do 10 lat. Liczy, że zimą uda im się pozyskać kolejnych dziesięciu młodych adeptów narciarstwa. Planuje też większą współpracę z klubem z pobliskiej wsi Selce, gdzie trenerem jest Martin Mesik i ma ośmiu młodych zawodników.

W klubie z BB trenuje również jedyny Słowacki junior Dominik Durco, z którym jeszcze do niedawna trenował Tomas Ondrejka, jednak jak ubolewa trener, Tomas przestał pojawiać się na treningach i nie ma z nim kontaktu.

W planach na sezon zimowy Słowacy mają obozy treningowe w Zakopanem oraz Roznowie.
W rozmowie Słowak wyjawił również, iż w przyszłości, gdy jego zawodnicy podrosną chciałby, aby nieużywane skocznie w pobliskim Kraliky zostały przywrócone do użytku.