Archiwum strony

Poznaliśmy odpowiedzi na pytania w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE 

HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ POLSKICH SKOKÓW NARCIARSKICH „OD BIEGUNA DO ŻYŁY”, które przekazujemy poniżej. 


Pytania ogólne:

1. W sezonie 2014/2015 Jan Ziobro skakał na nartach o długości 251 cm. Jego wzrost wynosi 173 cm, natomiast waga 60 kg.

2. Jest tu mowa o Dawidzie Kubackim, reprezentancie polskiej kadry A w sezonie 2014/2015. Modelarstwo to z pewnością jego wielka pasja. Najczęściej składa modele samolotów i helikopterów. Zajmuje się również budową makiet szybowców. Można stwierdzić, że ta pasja jest dla niego równie ważna jak skoki.

3. Jest tu oczywiście mowa o Kamilu Stochu, który wypowiedział te słowa. Kamil już w 1999 roku, mając 12 lat, skoczył 128 metrów na Wielkiej Krokwi i został ogłoszony nadzieją polskich skoków. To właśnie wtedy udzielił słynnego wywiadu, w którym mówił o swoich marzeniach zdobycia złota olimpijskiego. W bardzo młodym wieku brał udział w MŚJ co potwierdzają występy na MŚJ w Karpaczu i Solleftea.

4. W klasyfikacji generalnej cyklu Lotos Cup Aleksander Zniszczoł zwyciężał dwukrotnie, w sezonie 2005/2006 oraz 2006/2007. Natomiast w sezonie 2007/2008 zajął trzecie miejsce. Dwukrotnie też był drugi, ustępując pierwszego miejsca Tomaszowi Byrtowi. Jest z pewnością bardzo utalentowanym skoczkiem, który w poprzednim sezonie dość regularnie występował w zawodach Pucharu Świata.

5. Mowa jest tutaj o wybitnym polskim skoczku, Adamie Małyszu. Właśnie w taki sposób opowiadał o początkach swojej kariery. Adam jest najlepszym polskim skoczkiem w historii i jednym z najlepszych na świecie. Jak wiadomo ,to czterokrotny zdobywca Pucharu Świata, czterokrotny Mistrz Świata, czterokrotny medalista Igrzysk Olimpijskich i zdobywca TCS.

6. W minionym sezonie spośród skoczków kadry A i B na najkrótszych nartach skakał Krzysztof Miętus, członek kadry B w sezonie 2014/2015. Natomiast biorąc pod uwagę tylko kadrę A, na najkrótszych nartach skakał Kamil Stoch.

7. Byli to: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Krzysztof Miętus. Skoczkiem, który nie znalazł się w kadrach narodowych w tamtym sezonie, ale brał udział w tej imprezie był Jakub Kot. W tym meczu uczestniczyły także inne sportowe gwiazdy.

8. Piotr Żyła przeskoczył w tym konkursie wysokość 165 cm. To z pewnością świetny wynik, tym bardziej, że pokonał nawet mierzących ponad 2 m siatkarzy. Piotr Żyła słynie z tego, że z całej kadry ma najlepszy wyskok. Jest także jednym z najlepszych skoczków na świecie pod względem siły wybicia. Warto dodać, że Piotr przeskoczył także 170 cm, jednak po skoku zahaczył o poprzeczkę plecami.

9. Po zwycięstwie w Memoriale Olimpijczyków słowa te wypowiedział Stefan Hula. Warunki, tak jak mówił, nie były do końca sprawiedliwe, ale udało mu się zwyciężyć. Na drugim miejscu uplasował się wtedy Gregor Deschwanden, a trzeci był Klemens Murańka.


10. Absolwentami tymi są: Rafał Śliż (1999-2003), Tomisław Tajner (1999-2003), Aleksander Zniszczoł (2010-2013), Tomasz Byrt, Stefan Hula (2002-2006), Bartłomiej Kłusek (2006-2009) i Krzysztof Biegun (2007-2013). W SMS Szczyrk uczył się także w roku 2002-2003 Piotr Żyła, który był także uczniem SMS Zakopane. Absolwentem tej szkoły jest również Jakub Wolny, który zadebiutował w Pucharze Świata w Zakopanem, ale niestety nie zdobył punktów.Pytania według kategorii wiekowej (JUNIOR):

1. Rodzeństwem, z których przynajmniej jeden z nich skakał w Pucharze Świata są bracia: Maciej i Jakub Kot, Grzegorz i Krzysztof Miętus oraz Mateusz i Łukasz Rutkowski. Wszyscy z nich zaliczyli swój debiut w Pucharze Świata, a Maciej Kot i Krzysztof Miętus obecnie są w kadrach narodowych.

2. Polscy skoczkowie z rekordem życiowym powyżej 200 metrów: obecny rekordzista Polski w długości lotu narciarskiego - Kamil Stoch (238m Planica), a także Piotr Żyła (232,5m), Adam Małysz (230,5m), Klemens Murańka (221,5m), Aleksander Zniszczoł (213m), Maciej Kot (211,5m), Krzysztof Miętus (210m), Robert Mateja (205,5m), Stefan Hula (205m), Dawid Kubacki (203,5m), Łukasz Rutkowski (203m), Marcin Bachleda (201,5m), Mateusz Rutkowski (201,5m).

3. Skoczkiem z polskiej kadry, który doskonale jeździ na jednokołowym rowerze bez kierownicy (monocyklu) jest Klemens Murańka. To z pewnością jedna z jego pasji.

4. Polskim skoczkiem, który zdobył dwa mistrzostwa świata juniorów jest Jakub Wolny. Miało to miejsce podczas MŚJ w Val di Fiemme w 2014 roku. Reprezentuje klub sportowy LKS Klimczok Bystra. Jest z pewnością bardzo utalentowanym skoczkiem, ale niestety obecnie ma kontuzję kolana i przechodzi rehabilitację. Przez kontuzję nie zaliczył ani jednego startu w zeszłym sezonie.

5. Ze sztabu szkoleniowego polskiej kadry A w przeszłości skoki narciarskie uprawiali: Łukasz Kruczek, Zbigniew Klimowski, Grzegorz Sobczyk, Kacper Skrobot, a także trener współpracujący Jan Szturc i konsultant Adam Małysz. Adam jest bez wątpienia najbardziej utytułowanym polskim skoczkiem w historii. Łukasz Kruczek i Zbigniew Klimowski także startowali w Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich, niestety zajmowali miejsca poza finałową "30".Pytania według kategorii wiekowej (STUDENT):

11. Tym skoczkiem, który na początku swojej sportowej emerytury nie chciał mieć nic wspólnego ze skokami był Adam Małysz.

12. Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jan Ziobro, Krzysztof Miętus, Klemens Murańka, Grzegorz Miętus,
Marcin Bachleda, Stanisław Biela, Krzysztof Leja, Wojciech Skupień, Tomasz Pochwala, Robert Mateja, Krystian Długopolski, Mateusz Rutkowski, Zbigniew Klimowski, Jan Kowal, Maciej Maciusiak.
Odpowiedź na to pytanie nie była jednoznaczna, ponieważ niektórzy skoczkowie zmieniali szkołę, inni, będąc absolwentem SMS startowali w zawodach PŚ, nie kwalifikując się jednak do konkursu głównego.

13. Te słowa w wywiadzie z 2014 r. powiedział Dawid Kubacki

14. Skoczkiem tym jest Bartłomiej Kłusek, którego rekord wynosi 180 metrów z Vikersund w 2015

15. Był to Krzysztof Biegun, a swoje pierwsze skoki oddał na skoczni Szczyrk-Biła.

Źródło: Informacja własna