Archiwum strony

Kibice legendarnego już zawodnika z Finlandii zaniepokoili się, gdy ten upadł po przy wyhamowywaniu podczas drużynowego konkursu w Hinterzarten. Pięciokrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni nie pojawił się w późniejszym konkursie indywidualnym. Na szczęście, wygląda na to, że przerwa Janne Ahonena od skakania nie potrwa długo.

Badania medyczne wykluczyły możliwość zerwania więzadła w kolanie. Mistrz świata z 1997 i 2005 roku jedynie lekko je nadwyrężył.

- Oczekiwanie na diagnozę było koszmarne - powiedział Ahonen dla fińskiej telewizji YLE. - Poczułem ból w kolanie i od razu wiedziałem, że coś się stało. Miałem nadzieję na dobre wieści, ale oczekiwałem najgorszego - dodał.

38-letni reprezentant Finlandii będzie musiał przerwać treningi na kilka dni, lecz już za kilka tygodni powinien powrócić on do pełnej formy. Ahonen nie rozpatruje tego jako problem:

- Jak na razie, w lecie prezentowałem się całkiem dobrze. Moje aktualne cele różnią się od tych, które stawiałem sobie przed zeszłym sezonem. Teraz chcę po prostu dobrze skakać i odnosić sukcesy - zakończył Ahonen.

W zeszłym sezonie letnim Fin również cierpiał na problemy z kolanem, jednak wtedy kontuzja okazała się poważniejsza, a zwycięzca Pucharu Świata z 2005 roku musiał pauzować przez kilka miesięcy.

źródło: fisski.com
Podczas gdy część skoczków z Finlandii rywalizowała w konkursach Letniego Grand Prix w Hinterzarten, pozostali zawodnicy z Krainy Tysiąca Jezior zmierzyli się na skoczni HS 100 w Lahti. W pierwszych zawodach triumfował Ossi-Pekka Valta, natomiast w drugich najlepszy okazał się Ville Larinto.

Triumf zapewniły Valcie dwa skoki na odległość 84,5 m. Za nim uplasował się Sebastian Klinga - zdecydowanie prowadził on po pierwszej serii, w której uzyskał 88,5 m, jednak druga próba na 79 metr zepchnęła go z najwyższego stopnia podium. Czołową trójkę uzupełnił Frans Tähkävuor, dwukrotnie lądując na 83 metrze. Ville Larinto w pierwszej serii doskoczył zaledwie do 79 metra, przez co mimo 88-metrowego rezultatu w drugiej rundzie, musiał się on zadowolić czwartą lokatą. Na końcu najlepszej piątki znalazł się Antti Aalto (83 i 79,5 m).

W rywalizacji juniorów najlepszy okazał się Artti Aigro. 15-letni reprezentant Estonii wylądował na 95 i 94 metrze. Na podium znaleźli się również Kalle Heikkinen (93 i 90 m) oraz Tuomo Mutru (dwukrotnie 83 m).

Drugi konkurs stał już pod znakiem lepszych odległości. Zwycięzca, Ville Larinto, doskoczył do 92 i 99 metra. Drugie miejsce po skokach na odległość 91,5 i 94,5 m zajął Niko Kytoesaho. Trzeci był Sebastian Klinga, który uzyskał 91,5 i 92,5 m. W czołowej piątce znaleźli się również triumfator wcześniejszego konkursu, Ossi-Pekka Valta (91 i 89 m) oraz Riku Taehkaevuori (83 i 92 m).

Wśród juniorów ponownie nie miał sobie równych Artti Aigro, który tym razem popisał się skokami na odległość 98,5 i 92,5 m. Tuż za nim po raz kolejny znalazł się Kalle Heikkinen (92,5 i 96 m), a najlepszą trójkę uzupełnił Miika Maekinen (93 i 90 m).

W głównej klasyfikacji generalnej triumfował Ville Larinto (438 pkt). Kolejne miejsca zajęli Sebastian Klinga (435,5 pkt) oraz Ossi-Pekka Valta (429,5 pkt). Wśród juniorów zwyciężył Artti Aigro (498,5 pkt) przed Kallem Heikkinenem (468 pkt) i Miiką Maekinenem (408 pkt).

Pełne wyniki:
I konkurs
I konkurs (juniorzy)
II konkurs
II konkurs (juniorzy)
Klasyfikacje

źródło: fisski.com / lahdenhiihtoseura.fi