Archiwum strony

Nie doszły do skutku zaplanowane na dzisiaj zawody Pucharu Prezesa w Zakopanem. Na przeszkodzie organizatorom i zawodnikom stanął zbyt silny wiatr. W takiej sytuacji zwycięzcą Pucharu został wczorajszy tryumfator - Artur Kukuła.

Genialną finałową próbą Domen Prevc zapewnił sobie swój pierwszy w karierze triumf w konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego. Reprezentant Słowenii po pierwszej serii zawodów w niemieckim Klingenthal, w której to uzyskał 129,5 m, był dopiero dziesiąty, lecz o 12 metrów lepszy rezultat w drugiej rundzie wywindował go na czoło stawki.

Drugie miejsce należało do Andreasa Stjernena. Norweg uzyskał 132,5 i 139,5 m, awansując z piątej lokaty na półmetku rywalizacji. Na najniższym stopniu podium stanął Maciej Kot - najlepszy z polskich skoczków osiągnął 135 i 130,5 m.

Czwarta lokata przypadła Czechowi Jakubowi Jandzie, który zanotował 132 i 134,5 m. Na piątej pozycji znalazł się drugi z biało-czerwonych, Bartłomiej Kłusek - skoczek z Buczkowic oddał skoki na odległość 133,5 i 131,5 m.

Okazji do triumfu nie wykorzystał Vincent Descombes Sevoie. Francuz prowadził po pierwszej serii, w której uzyskał 133,5 m, lecz w drugiej rundzie po lądowaniu na 133. metrze, przy kiepskich ocenach za styl, spadł na szóstą lokatę.

W konkursie nie wziął udziału Daniel Andre Tande. Lider klasyfikacji generalnej został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon, przez co długo musiał się obawiać o swoje prowadzenie.

Niestety, z niespodziewanej okazji korzyści nie uzyskał Dawid Kubacki. Polak mógł pozbawić Norwega końcowego triumfu, jeżeli wygrałby w niedzielnym konkursie.132 i 129,5 m pozwoliły mu jednak na zajęcie dopiero dziesiątej pozycji.

W drugiej serii obejrzeliśmy również trzech innych reprezentantów Polski. Trzynaste i czternaste miejsce przypadło kolejno Stefanowi Huli (130,5 i 129,5 m) oraz Andrzejowi Stękale (127 i 125 m). Trzy punkty za konkurs zgromadził 28. Krzysztof Biegun, który uzyskał 122,5 i 121 m.

W klasyfikacji generalnej Daniel Andre Tande zgromadził 505 punktów, co pozwoliło mu wyprzedzić dwóch reprezentantów Polski. Dawid Kubacki stracił do triumfatora 59, a Maciej Kot 101 oczek.
Wygląda na to, że Daniel Andre Tande nie będzie miał problemów z przypieczętowaniem triumfu w klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego. W serii próbnej przed konkursem na skoczni HS140 w Klingenthal Norweg okazał się najlepszy, uzyskując 137,5 m. Tuż za nim, z o metr gorszym rezultatem, znalazł się Dawid Kubacki.

Trzecia lokata należał do reprezentanta Słowenii, Domena Prevca, który wylądował na 136. metrze. Trzy metry bliżej doskoczył Jakub Janda, dzięki czemu Czech zajął czwarte miejsce. Na piątej pozycji, po skoku na odległość 132 m, sklasyfikowano Macieja Kota. Czołową szóstkę, ze 130-metrowym rezultatem, zamknął kolejny ze Słoweńców, Andraz Pograjc.

W najlepszej dziesiątce znalazło się również miejsce dla dwóch innych reprezentantów Polski. Siódmą lokatę zajął Bartłomiej Kłusek, który lądował na 131. metrze, a 128,5 m Stefana Huli pozwoliło mu na zajęcie dziesiątej pozycji. Szesnasty, po skoku na odległość 127,5 m, był Andrzej Stękała. Najsłabiej zaprezentował się Krzysztof Biegun - 21-latek doskoczył do 121. metra, co sklasyfikowało go na 43. pozycji.

Konkurs rozpocznie się o godzinie 10:00.