Za nami inauguracyjne zawody Pucharu Świata Kobiet, które odbyły się w norweskim Lillehammer. Sławomir Hankus, trener młodzieżowej kadry kobiet podsumowuje krótko skok naszej juniorki.

Joacim Odegaard Bjoereng
Mimo dużych problemów udało się dokończyć dzisiejszy trening. Najlepszy okazał się niespodziewanie Joacim Odegaard Bjoereng, który wyprzedził Joachima Hauera i Kennetha Gangnesa.

Seria treningowa rozpoczęła się z kilkuminutowym opóźnieniem, co było spowodowane przedłużającą się serią prowizoryczną kombinatorów norweskich. Sam trening skoczków przebiegał z licznymi przerwami, które były skutkiem zbyt silnego wiatru wiejącego na skoczni. Wielokrotnie zmieniano również ustawienie belki startowej.

Zdecydowanie najdalej wylądował Joacim Odegaard Bjoereng. Norweg w swojej próbie uzyskał 137 m. Tuż za nim uplasowali się kolejni Norwegowie: Drugie miejsce dla Joachima Hauera (128 m), a czołową trójkę uzupełnił Kenneth Gangnes, który skoczył 127 m.

Najlepszym z Polaków okazał się Kamil Stoch, który zajął jedenaste miejsce przy skoku 125 m. Osiemnasty był Jan Ziobro (116 m), 26. Piotr Żyła (112,5 m), 34. lokata przypadła Stefanowi Huli (110 m), dwa "oczka" niżej uplasował się Dawid Kubacki (112 m), Maciejowi Kotowi przypadła 41. pozycja po skoku na 106,5 m, a Klemens Murańka zupełnie nie poradził sobie z silnym wiatrem w plecy, co skończyło się skokiem na 94,5 m i 69. miejscem w treningu.

PEŁNE WYNIKI TRENINGU

Źródło: Informacja własna/fis-ski.com
Silny wiatr panuje na skoczni w Lillehammer. Przedłużająca się seria treningowa spowodowała, że dzisiejsze kwalifikacje zostały przeniesione na sobotę.

Wiatr od początku dnia daje się we znaki organizatorom zawodów. Poranne treningi, które miały się odbyć o godzinie 10:00 zostały przeniesione na godzinę 19:00 ze względu na problemy ze śnieżycą. Została również odwołana seria próbna przed konkursem kobiet. Trudne warunki wciąż dają się we znaki organizatorom i przez serię treningową, podczas której mamy do czynienia z licznymi przerwami, sędziowie postanowili przenieść konkurs kwalifikacyjny na sobotę. Kwalifikacje odbędą się jutro o godz: 15:15.

14:45 - Pierwsza seria konkursowa

Pierwsze zawody Pucharu Świata Kobiet, które odbyły się w norweskim Lillehammer na obiekcie HS-100 wygrała Japonka Sara Takanashi  uzyskując 95,5 i 97,5 metra.
W dniu dzisiejszym trawa konkurs inaugurujący zimowy Puchar Świata Kobiet w Lillehammer. Po pierwszej serii na skoczni o rozmiarze HS-100 prowadzi triumfatorka minionej Letniej Grand Prix, Japonka Sara Takanashi, która uzyskała 95,5 metra.

Druga jest Słowenka Maja Vtic (101,5 m), a trzecie miejsce zajmuje Austriaczka Chiara Hoelzl (94,5  m).

Czwarta pozycja po pierwszej serii konkursowej przypada Norweżce Maren Lunbdy, piąta jest następna Austriaczka Eva Pinkelnig, a czołową szóstkę zamyka kolejna zawodniczka z Austrii utytułowana Daniela Iraschko-Stolz.

Jedyna Polka startująca w zawodach  Kinga Rajda zajęła 36. pozycję (78,5 m) i nie zakwalifikowała się do serii finałowej.

Czekamy na drugą serię konkursową.

Czołowa dziesiątka po  I serii

Pełne wyniki po pierwszej serii TUTAJ

Źródło: FIS/informacja własna

Seria próbna przed konkursem pań w Norweskim Lillehammer została odwołana.

W obecnym sezonie Pucharu Świata piątek jest wyjątkowo pechowym dniem dla skoczków. Po problemach w Klingenthal i Kuusamo, przyszedł czas na kłopoty w Lillehammer. Poranne treningi na skoczni Lysgardbaakken zostały odwołane z powodu intensywnych opadów śniegu.