Trzy dni temu, w środę 2016-01-27  na kompleksie skoczni Skalite w Szczyrku odbyły się zawody z cyklu Lotos Cup Szukamy Następców Mistrza. Na trzech obiektach HS-44, HS-77, HS-106 w różnych kategoriach wiekowych zebrało się prawie 200 skoczków i skoczkiń, by tradycyjnie rywalizować w tym popularnym cyklu zawodów.
Karl Geiger okazał się najlepszy podczas konkursu Pucharu Kontynentalnego w austriackim Bischofshofen. Reprezentantowi Niemiec triumf zapewniły skoki na 133. i 139. metr. Tuż za nim, ze stratą 5,2 punktu, uplasował się Tom Hilde - skoczek z Norwegii uzyskał 130,5 i 135 m. Podium zamknął reprezentujący gospodarzy Thomas Hofer, który osiągnął 128,5 i 133 m.

Bardzo dobre, czwarte miejsce zajął Nicholas Aleksander. Skoczek ze Stanów Zjednoczonych oddał skoki na odległość 132,5 i 131,5 m. Tuż za nim uplasował się Bartłomiej Kłusek - najlepszy z naszych reprezentantów odnotował rezultaty wynoszące 133,5 i 129,5 m. Na końcu czołowej szóstki znalazł się Alex Insam - Włoch osiągnął 129 i 130,5 m. W najlepszej dziesiątce zmieściło się również dwóch Norwegów - Joacim Oedegaard Bjoereng (128 i 132,5 m) i Fredrik Bjerkeengen (129,5 i 127,5 m), a także dwaj skoczkowie ze Słowenii - Andraz Pograjc (127,5 i 128 m) oraz Tomaz Naglic (126 i 129,5 m).

Punkty zdobyło łącznie pięciu reprezentantów Polski. Słabiej niż w przedkonkursowych próbach spisał się Przemysław Kantyka - 127,5 i 124 metry dały mu osiemnastą lokatę. 23. miejsce przypadło Krzysztofowi Biegunowi, który wylądował na 123. i 126. metrze. 27., po skokach na odległość 122,5 i 121,5 m, był Jakub Wolny. Pechowo konkurs skończył się dla Piotra Żyły - skoczek kadry A awansował do drugiej rundy dopiero z trzydziestego miejsca, uzyskując 122,5 m, lecz w drugiej próbie poprawił się on aż o 16,5 metra. Niestety, zawodnik z Wisły upadł przy lądowaniu, przez co musiał zadowolić się 29. lokatą. Do trzydziestki nie udało się awansować 33. Janowi Ziobrze (120,5 m).

Triumfator konkursu, Karl Geiger, awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Niemiec z dorobkiem 548 punktów ma 40 "oczek" przewagi nad drugim Tomem Hildem z Norwegii. Trzeci, z 459-punktową zdobyczą, jest nieobecny w Austrii David Siegel.

Kolejny konkurs Pucharu Kontynentalnego w Bischofshofen odbędzie się w niedzielę. Jego początek zaplanowany jest na godzinę 10:00.

58 17 LAUCHLAN Nigel CAN 79.0 28.4
W Bischofshofen zakończyły się trening oraz seria próbna przed konkursem Pucharu Kontynentalnego na skoczni HS140. Obiecujące skoki oddali nasi reprezentanci - w serii próbnej na czele stawki znalazł się Przemysław Kantyka, a w obu rundach przyzwoicie zaprezentowali się Piotr Żyła i Bartłomiej Kłusek.

TRENING
 Najlepszą rezultat na treningu zanotował Niemiec Markus Eisenbichler, który uzyskał 134,5 m. Za nim, z najdalszym skokiem serii, uplasował się Tom Hilde - Norweg osiągnął 136,5 m. Trzecia pozycja, z o pięć metrów gorszym rezultatem od drugiego zawodnika, przypadła Piotrowi Żyle.

Czwarte miejsce zajął kolejny norweski skoczek, Joacim Oedegaard Bjoereng, a piąty był Słoweniec Andraz Pograjc - obaj uzyskali 127,5 m. Za nimi uplasowało się kolejnych dwóch reprezentantów Polski - szósty Przemysław Kantyka osiągnął 124,5, a siódmy Bartłomiej Kłusek 126,5 m.

Spośród pozostałych naszych skoczków, w trzydziestce zmieścili się 23. Jakub Wolny (112,5 m) oraz 26. Jan Ziobro (110 m). Słabo spisał się Krzysztof Biegun, który znalazł się pod koniec stawki.

SERIA PRÓBNA
Przemysław Kantyka wyrównał odległość Hildego z treningu, osiągając 136,5 m. Za nim uplasowało się dwóch reprezentantów Niemiec. Drugi Markus Eisenbichler wylądował na 131 metrze, a trzeci Karl Geiger uzyskał 129,5 m. Czwarta lokata, po skoku na odległość 134,5 m, przypadła Austriakowi Ulrichowi Wohlgenanntowi. Piąty był Słoweniec Tomaz Naglic, który osiągnął 128,5 m. Aż dziesięć metrów dalej w bardzo sprzyjających warunkach poszybował Joacim Oedegaard Bjoereng.

Tuż za czołową szóstką uplasował się Piotr Żyła - zawodnik kadry A wylądował na 131. metrze. Najlepszą dziesiątkę ze 127-metrowym rezultatem zamknął Bartłomiej Kłusek. Dziewiętnasty był Jan Ziobro, który uzyskał 126,5 m. 26. pozycja przypadła Jakubowi Wolnemu (123,5 m), a 31. miejsce zajął Krzysztof Biegun (116 m).

Sobotni konkurs pań w niemieckim Oberstdorfie zakończył się zwycięstwem Sara Takanashi przed Danielą Iraschko-Stolz i Emą Klinec. Kinga Rajda awansowała do drugiej serii zajmując ostatecznie 30. miejsce i tym samym zdobyła pierwszy punkt Pucharu Świata.
Sara Takanashi była najlepszą skoczkinią serii próbnej przed sobotnim konkursem Pucharu Świata Pań w niemieckim Oberstdorfie. Dobry skok zaliczyła Kinga Rajda, która uplasowała się na 15. lokacie.
W Sapporo Słoweńcy mają dzisiaj swoje święto. Reprezentanci adriatyckiego państwa zajęli całe podium w zawodach Pucharu Świata. Zwyciężył Peter Prevc przed swoim młodszym bratem Domenem oraz Robertem Kranjcem. Najlepszy z naszych reprezentantów, Maciej Kot utrzymał swoją 14 lokatę, która zajmował po pierwszej serii.

Słoweńcy zdominowali pierwszą serię konkursu Pucharu Świata w japońskim Sapporo. Na prowadzeniu znajduje się Peter Prevc, który wyprzedza Roberta Kranjca oraz młodszego brata Domena. Do drugiej serii awansowało czterech naszych reprezentantów, z których najwyżej plasuje się Maciej Kot zajmujący 14 pozycję.

Słoweniec Robert Kranjec oddał najlepszy skok podczas serii próbnej przed konkursem indywidualnym Pucharu Świata w japońskim Sapporo. Doświadczony zawodnik wyprzedził Norwega Kennetha Gangesa oraz swojego rodaka Petera Prevca. Poniżej oczekiwań w skoku próbnym spisali się nasi reprezentanci.