Archiwum strony

Dzisiejsze zawody Pucharu Kontynentalnego były dla Jana Ziobry powrotem na podium w zawodach międzynarodowych. Co miał do powiedzenia trzeci zawodnik dzisiejszego konkursu?

Peter Prevc (fot. Patrycja Długosz)
Peter Prevc wygrywa niedzielny konkurs pucharu świata w norweskim Vikersund. Słoweniec zdołał triumfować mimo podpórki w drugiej serii po znakomitym locie. Podium uzupełnili Stefan Kraft i Andreas Stjernen. Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków był Piotr Żyła.
Pierwsza seria konkursu w Vikersund stała na niezwykle wysokim poziomie. Liderem jest Słoweniec Peter Prevc. Na drugim miejscu plasuje się Stefan Kraft, a na trzecim autor najdłuższego lotu dnia Andreas Stjernen. W drugiej serii zobaczymy trzech reprezentantów Polski.
Po treningach dziewcząt na skoczni w Lillehammer trenowali także panowie. Najlepiej spisywali się Bor Pavlovcic i Marius Lindvik. Polskę na Młodzieżowych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich reprezentuje Dawid Jarząbek.
Joachim Hauer (fot. Agnieszka Pająk)
Kwalifikacje w Vikersund za nami. Najlepszy okazał się Norweg Joachim Hauer, który w swoim skoku pobił rekord życiowy. Drugie miejsce zajął Jurij Tepes, a czołową trójkę uzupełnił Anders Fannemel. Z Polaków do konkursu nie awansował Stefan Hula. Znakomity rekord życiowy ustanowił Andrzej Stękała.
źródło: Wikipedia Commons

Daniela Iraschko-Stolz awansem z czwartej lokaty zwycięża w niedzielnym konkursie w Ljubnie przed Mają Vtic i Chiarą Hoelzl. Takanashi "dopiero" czwarta.
Ema Klinec była zdecydowanie najlepszą zawodniczką pierwszego dnia treningowego na Młodzieżowych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Lillehammer. Całkiem dobre skoki oddała także Kinga Rajda, była trzecia, piąta i ósma na 13 startujących zawodniczek.
fot. Pia Christel May
Słoweńska debiutantka w Pucharze Świata Nika Kriznar zwycięża w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu pań w Ljubnie przed Eleną Runkggaldier i Julią Kykkaenen.
Dubletem Ulricha Wohlgenannta zakończył się weekend z zawodami Pucharu Kontynentalnego na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Sobotni triumfator w niedzielnym konkursie najlepiej poradził sobie z mocnym, tylnym wiatrem - skoki na odległość 123 i 131 metrów dały mu aż trzynastopunktową przewagę nad swoim kolegą z reprezentacji, Thomasem Diethartem. Zmagania na Wielkiej Krokwi stały pod znakiem polsko-austriackiej rywalizacji - 11 z 12 czołowych miejsc przypadło skoczkom z tych dwóch nacji.

Drugi w niedzielnym konkursie Austriak uzyskał 127,5 i 125 metrów. Na najniższym stopniu podium stanął Jan Ziobro. Najlepszy z reprezentantów Polski osiągnął 123,5 i 131 metrów. Tuż za nim uplasował się Jakub Wolny, który wylądował na 123. i 132. metrze. Piąta lokata, po dwóch skokach na odległość 123,5 metra, należała do Floriana Altenburgera. Ex aequo na szóstym miejscu znaleźli się Bartłomiej Kłusek (125,5 i 127,5 m) oraz Clemens Aigner (122,5 i 128 m).

Kolejne lokaty w czołowej dziesiątce przypadły Markusowi Schiffnerowi (124,5 i 123 m) oraz Czechowi Lukasowi Hlavie (122,5 i 122 m). Miejsca 10-12 należały do reprezentantów Polski. Dziesiąty Krzysztof Biegun uzyskał 115 i 130,5 m, jedenasty Łukasz Podżorski osiągnął 126 i 120,5 m, a dwunasty Przemysław Kantyka lądował na 117. i 127. metrze. Punkty zdobył również 21. Krzysztof Miętus (117 i 120 m).

Z trudnymi warunkami atmosferycznymi nie poradził sobie Klemens Murańka. Czwarty w sobotnim konkursie zawodnik przy mocnym wietrze w plecy uzyskał zaledwie 106,5 m, zajmując 43. miejsce. Oprócz niego, do finałowej rundy nie udało się awansować 33. Adamowi Rudzie (115 m), 40. Andrzejowi Zapotocznemu (113,5 m) oraz 57. Aleksandrowi Zniszczołowi (106 m). Tomasz Byrt, po skoku na odległość 109,5 m, został zdyskwalifikowany.

Podczas całego konkursu wiał dość mocny wiatr, wiejący zawodnikom w plecy. Skoczkowie dostawali bonifikaty od kilku, do ponad trzydziestu punktów za niekorzystny wiatr.

Szósta lokata w dzisiejszych zawodach nie pozwoliła Clemensowi Aignerowi na objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Austriak z dorobkiem 573 punktów traci zaledwie jedno "oczko" do prowadzącego Karla Geigera z Niemiec.

Cykl zawodów przeniesie się do Iron Mountain. Konkurs na skoczni w USA zaplanowane są od 20 lutego.
Philipp Aschenwald uzyskał najlepszy rezultat podczas serii próbnej przed konkursem Pucharu Kontynentalnego na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Reprezentant Austrii wylądował na 127. metrze, wyprzedzając Czecha Lukasa Hlavę, który osiągnął 127,5 m. Najwyżej z Polaków uplasował się Bartłomiej Kłusek - 121 metrów dało mu czwartą pozycję.

 23-latek rozdzielił dwóch skoczków z Austrii. Trzecie miejsce, ze 121-metrowym rezultatem, przypadło Clemensowi Aignerowi, a piątą lokatę zajął Ulrich Wohlgenannt - wczorajszy triumfator poszybował na 125. metr. Szósty był Michaił Maksimoczkin, który uzyskał 126,5 m. Ex aequo z Rosjaninem uplasował się Jan Ziobro - skoczek polskiej Kadry A osiągnął 124,5 m.

W najlepszej dziesiątce zameldowali się również: Czech Viktor Polasek (121 m), Austriak Florian Altenburger (123 m) oraz Szwajcar Gregor Deschwanden (128,5 m).

Na miejscach 11-20 uplasowało się dwóch reprezentantów Polski. 127 metrów dało Jakubowi Wolnemu dwunastą pozycję, a siedemnasty, ze 121-metrowym rezultatem, był Przemysław Kantyka. W "30" zmieścili się także 27. Tomasz Byrt (117,5 m) oraz 30. Krzysztof Miętus (116,5 m). W serii próbnej nie skakał czwarty wczoraj Klemens Murańka.

Pierwsza seria rozpocznie się o godzinie 10:30.
Stefan Huber triumfuje w zawodach FIS Cup rozegranych w amerykańskim Eau Claire. Podium uzupełnili Christian Friberg z USA i brat Stefana, Daniel. Jakub Kot ukończył zawody na szóstej pozycji.
Stefan Huber
Stefan Huber obejmuje prowadzenie po pierwszej serii konkursu FIS Cup w amerykańskim Eau Claire. Podium uzupełniają Christian Friberg oraz Daniel Huber. Jedyny reprezentant Polski Jakub Kot zajmuje dziewiąte miejsce.
Jakub Kot
Stefan Huber spisał się najlepiej w serii próbnej poprzedzającej konkurs w Eau Claire. Drugi wynik uzyskali ex aeuqo Słoweniec Rozle Zagar i Fin Niko Loeytaeinen. Na jedenastym miejscu został sklasyfikowany Jakub Kot.
Sobotnie zawody Pucharu kontynentalnego w Zakopanem zostały zdominowane przez Austriaków, którzy obsadzili wszystkie miejsca na podium. Co do powiedzenia miała czołowa trójka konkursu?