Sezon FIS Cup 2015/2016 dobiegł końca. Danny Queck wygrał finałowy konkurs w czeskim Harrachovie na skoczni normalnej i tym samym, przypieczętował swoje zwycięstwo w całym cyklu.

Reprezentanci Niemiec wiedli prym podczas pierwszego konkursu Pucharu Kontynentalnego na skoczni HS140 w rosyjskim Czajkowskim. Najlepszym zawodnikiem okazał się Markus Eisenbichler, który oprócz zwycięstwa, zanotował również rekord obiektu, uzyskując w konkursie 141,5 i 139 m.

Za triumfatorem znalazł się Karl Geiger - drugi z Niemców prowadził po pierwszej serii ze 141-metrowym rezultaem, lecz 134,5 metra w finale sprawiło, że spadł z pozycji lidera, tracąc do kolegi z drużyny aż 10,2 punktu.

Trzecie miejsce zajął Cene Prevc. Reprezentant Słowenii osiągnął 135 i 132,5 m. Tuż za podium, po skokach na odległość 136,5 i 131,5 m, uplasował się, walczący o triumf w klasyfikacji generalnej, Norweg Tom Hilde. Piąte miejsce przypadło Anzemu Semenicowi - drugi ze Słoweńców uzyskał 132 i 130,5 m. Czołową szóstkę zamknął Niemiec Martin Hamann, który wylądował na 134. i 133 m.

Siódma pozycja przypadła Markusowi Schiffnerowi z Austrii (123 i 130,5 m). Za nim znaleźli się Ernest Prislic oraz Ilmir Hazetdinow.

Na końcu czołowej dziesiątki sklasyfikowano najlepszego z Polaków, Klemensa Murańkę. 21-latek uzyskał 128 i 127,5 m, notując awans z siedemnastej lokaty. Jakub Wolny wylądował na 123. i 120. metrze, dzięki czemu ukończył zawody na dziewiętnastej pozycji. 21. był Jan Ziobro, który osiągnął 122,5 i 121,5 m. Do trzydziestki nie awansowali: 34. Krzysztof Biegun (123 m), 37. Aleksander Zniszczoł (111 m) oraz 38. Jakub Kot (111,5 m).

Słabo zaprezentował się lider klasyfikacji generalnej, Clemens Aigner. Po skoku na odległość 124,5 i 125 m zajmuje on dopiero siedemnaste miejsce. Austriak utrzymał prowadzenie w całym cyklu, lecz jego przewaga nad Tomem Hilde wynosi zaledwie jedenaście punktów.

Finałowe zawody tegorocznej edycji Pucharu Kontynentalnego odbędą się w Czajkowskim w niedzielę. Ich początek zaplanowano na godzinę 9:00.
Johann Andre Forfang (fot. Agnieszka Pająk)
Johann Andre Forfang wygrał swój pierwszy w karierze konkurs pucharu świata w niemieckim Titisee-Neustadt! Na drugim miejscu uplasował się lider pucharu świata Peter Prevc, a podium uzupełnił Kenneth Gangnes. Najwyżej z Polaków uplasował się Kamil Stoch. W drugiej serii upadek zanotował Dawid Kubacki. Skoczkom towarzyszył zmienny wiatr, który powodował, że organizatorzy musieli kilkakrotnie zmieniać długość najazdu na próg.
Zakończyła się pierwsza seria, drugiego konkursu FIS Cup na skoczni normalnej w Harrachovie. Na prowadzeniu znalazł się Danny Queck.

Anze Semenic uzyskał najlepszy rezultat podczas serii próbnej przed konkursem Pucharu Kontynentalnego na skoczni HS140 w rosyjskim Czajkowskim. Reprezentant Słowenii doskoczył do 133. metra, wyprzedzając Niemca Markusa Eisenbichlera, który wylądował na 132. metrze. Trzecie miejsce, ze 128-metrowym rezultatem, przypadło Tomowi Hildemu z Norwegii.

Za czołową trójką znalazło się dwóch rodaków najlepszego zawodnika serii próbnej. Czwarty Cene Prevc uzyskał 129,5 m, a piąty Ernest Prislic osiągnął 127,5 m. Na szóstym miejscu, po skoku na odległość 125,5 m, uplasował się najlepszy z reprezentantów Polski, Klemens Murańka.

Dobrze zaprezentowali się również Tomas Vancura (126 m) i Jewgienij Klimow (127 m). Na końcu czołowej dziesiątki uplasowali się Janni Reisenauer oraz Pius Paschke.

Spośród pozostałych Polaków najlepiej zaprezentował się Jan Ziobro - 122 metry dały mu 18. pozycję. 26. po skoku na odległość 118,5 m był Jakub Wolny. Pod koniec stawki uplasowali się 36. Krzysztof Biegun (112 m), 38. Aleksander Zniszczoł (107,5 m) oraz 39. Jakub Kot (106 m).

Konkurs główny rozpocznie się o godzinie 15:00.
Peter Prevc (fot. Agnieszka Pająk)
Pierwsza seria sobotniego konkursu w Titisee-Neustadt została rozegrana w dość loteryjnych warunkach. Mimo to udało się ją rozegrać bez większych problemów. Liderem jest Słoweniec Peter Prevc, a za nim plasuje się dwóch Norwegów: Johann Andre Forfang i Anders Fannemel. W czołowej dziesiątce plasuje się dwóch Polaków: Stefan Hula i Dawid Kubacki.
Paweł Wąsek
Słoweniec Ziga Jelar i Włoch Daniele Varesco okazali się najlepsi podczas serii próbnej poprzedzającej sobotni konkurs FIS Cup w czeskim Harrachovie. Czołową trójkę uzupełnił Constantin Schmid z Niemiec. Tuż za pierwszą trójką uplasował się Paweł Wąsek.
Peter Prevc oddał najlepszy skok przed konkursem Pucharu Świata w niemieckim Titisee-Neustadt. Słoweniec wyprzedził Norwegów: Daniela Andre Tande oraz Johanna Andre Forfanga. Najlepszymi z Polaków byli: Kamil Stoch oraz Dawid Kubacki, były to jednak miejsca w drugiej dziesiątce.

To już oficjalne, mimo że w sobotnim konkursie W Harrachovie triumfowała Spela Rogelj to właśnie Kinga Rajda została zwyciężczynią całego cyklu FIS Cup Pań.
W serii próbnej przed finałowym konkursem pań na skoczni w Harrachovie najlepiej spisała się Evelyn Insam. Kinga Rajda była dziesiąta.