Archiwum strony

Sukcesy Austriaków pod wodzą Alexandra Poitnera

Aga Pająk | 19.6.14 | 0 komentarze

Pewna era w austriackich skokach narciarskich dobiegła końca. Po dziesięciu latach postanowiono zmienić trenera kadry narodowej. Alexandra Poitnera ma zastąpić Heinz Kuttin.

Pod wodzą Alexandra Poitnera Austriacy brylowali. Byli niepokonani w Pucharze Narodów od sezonu 2004/2005 do 2011/2012. Po zaciekłej rywalizacji w 2013 roku ulegli Norwegom, aby rok później powrócić na szczyt.

Czterokrotnie zawodnicy z tego kraju w ciągu ostatniej dekady nie mieli sobie równych w walce o Kryształową Kulę.
Najlepszy w sezonach 2007/2008 i 2010/2011 był Thomas Morgenstern. Dodatkowo, dwa lata po swoim pierwszym tryumfie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, był trzeci.
Drugim skoczkiem, który sięgnął po Kryształową Kulę, jest Gregor Schlierenzauer. To właśnie młodzieniec z Fulpmes zdeklasował rywali w latach 2008/2009 i 2012/2013. Trzy razy plasował się na drugiej pozycji.
W sezonie 2008/2009 na najniższym stopniu podium stanął Wolfgang Loitzl.


Trzykrotnie Małą Kryształową Kulę zdobył popularny Schlieri (2008/2009; 2010/2011 i 2012/2013). Zajął on także drugie (2009/2010) i trzecie (2013/2014) miejsce w klasyfikacji generalnej.
Świetnym lotnikiem był też Martin Koch, który dwa razy (2010/2011 i 2011/2012) uplasował się na drugiej pozycji.
Raz w tym prestiżowym gronie znalazł się Thomas Morgenstern, zająwszy w sezonie 2010/2011 trzecią lokatę, za dwoma reprezentacyjnymi kolegami.


Równych w Turnieju Czterech Skoczni od 2009 roku nie mieli podopieczni trenera Poitnera. Wówczas tryumf odniósł Wolfgang Loitzl, a trzeci był Gregor Schlierenzauer.
Rok później wygrał Andreas Kofler, przed Janne Ahonenem i tryumfatorem z roku poprzedniego.
Sezon 2010/2011 należał do Thomasa Morgensterna i to właśnie on stanął na najwyższym stopniu podium "Wielkiego Szlema".
Trzech Austriaków na "pudle"? Dlaczego nie! Taka sytuacja miała miejsce w roku 2012, kiedy to za Schlierenzauerem na kolejnych lokatach sklasyfikowano Morgiego i Kofiego. W następnym roku także tryumfował Schlieri.
W 62. odsłonie Turnieju niespodziewanie fenomenalnie zaczął skakać Thomas Diethart. Zawodnik z zaplecza kadry sensacyjnie wygrał, wyprzedzając takie sławy, jak Morgenstern czy Ammann.


Skoczkowie z tego kraju nie zawodzili także na wielkich imprezach. W 2005 roku podczas Mistrzostw Świata w niemieckim Oberstdorfie drużyna w składzie: Loitzl, Widhoelzl, Morgenstern i Hoellwarth zdobyła złoto na skoczni dużej i normalnej.
Dwa lata później Austriacy obronili tytuł na dużym obiekcie (Loitzl, Schlierenzauer, Kofler, Morgenstern). Indywidualnie na K90 brąz zdobył Morgenstern.
W Libercu na podium indywidualnych zawodów stanęło dwóch reprezentantów tego kraju. Mistrzem Świata został Wolfgang Loitzl, a srebro wywalczył Gregor Schlierenzauer. Czwórka: Loitzl, Koch, Morgenstern, Schlierenzauer, nie miała sobie równych w drużynówce (K120).
Kolejne Mistrzostwa Świata oznaczały kolejne sukcesy. Indywidualnie na skoczni normalnej w Oslo tryumfował Thomas Morgenstern, przed Andreasem Koflerem i Adamem Małyszem.
Na dużym obiekcie złoto zdobył Gregor Schlierenzauer. Srebro do swojego konta dopisał Morgi.
Drużynowo: Schlierenzauer, Koch, Kofler i Morgenstern zdobyli dwa krążki z najdroższego kruszcu.
Z pięknego dla Polaków Val di Fiemme podopieczni trenera Poitnera wrócili jako Mistrzowie Świata (Loitzl, Fettner, Morgenstern, Schlierenzauer) na skoczni dużej. W konkursie mieszanym zajęli drugie miejsce (Hoelzl, Schlierenzauer, Seifriedsberger, Morgenstern), za Japonią.
Indywidualnie srebro na obiekcie normalnym wywalczył Schlieri.


Podczas Igrzysk Olimpijskich w Turynie zaciekłą walkę o złoto olimpijskie toczyli Thomas Morgenstern i Andreas Kofler. Ostatecznie Kofi przegrał z młodszym kolegą o 0,1 punktu.
Drużynowo Kofler, Koch, Morgenstern i Widhoelzl także zajęli pierwsze miejsce na skoczni K125.
Cztery lata później drużynie w składzie: Loitzl, Kofler, Morgenstern, Schlierenzauer udało się obronić tytuł na dużym obiekcie w Vancouver/Whistler.
Dwa brązowe medale indywidualnie zdobył Gregor Schlierenzauer.
W Soczi na szczyt po latach powrócili Niemcy. Wyprzedzili oni Austriaków (Morgenstern, Schlierenzauer, Diethart, Hayboeck) i Japończyków.


Należy także wspomnieć o Mistrzostwach Świata w Lotach. W 2006 roku w Bad Mitterndorf tytuł ten wywalczył Roar Ljoekelsoey, ale tuż za nim kolejno uplasowali się Andreas Widhoelzl i Thomas Morgenstern.
W Oberstdorfie (2008) tryumfował Schlierenzauer, przed Kochem i Ahonenem. W zmaganiach drużynowych poza zasięgiem rywali była drużyna Austrii (Koch, Morgenstern, Schlierenzauer, Kofler).
W 2010 roku w Planicy skoczkowie z tego kraju (Loitzl, Morgenstern, Schlierenzauer, Koch) obronili tytuł. Indywidualnie drugie miejsce zajął Schlieri.
Piękne loty mogliśmy oglądać w norweskim Vikersund. Tryumfował Robert Kranjec, przed Rune Veltą i Martinem Kochem. Po raz kolejny "drużynówkę" wygrali Austriacy (Morgenstern, Kofler, Schlierenzauer, Koch).

Trzykrotnie (Morgenstern, 2x Schlierenzauer) wygrywali Turniej Nordycki. Gregor Schlierenzauer wygrał 52 konkursy Pucharu Świata, co jest nowym rekordem (poprzedni M. Nykaenena - 46).


Nie ma wątpliwości, że Alexander Poitner jako trener jest człowiekiem spełnionym. Wraz ze swoją drużyną osiągnął wszystko. Dziewięciokrotnie tryumfowali w Pucharze Narodów, zdobyli cztery Kryształowe Kule, trzy Małe Kryształowe Kule, dziesięć tytułów Mistrzów Świata, cztery Mistrzów Świata w Lotach, trzy złota olimpijskie, sześć zwycięstw w Turnieju Czterech Skoczni, trzy w Turnieju Nordyckim. To tylko najważniejsze trofea zdobyte w ostatniej dekadzie.
Teraz drużynę poprowadzi Heinz Kuttin. Z jakim skutkiem? Dowiemy się niedługo.

źródło: informacja własna/fis-ski.com

Kategorie: , , , , , , , , ,


0 komentarze

Masz coś do powiedzenia? Napisz w kratce. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy napisanych przez internautów. Niestosowne komentarze będą usuwane. Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania w serwisie WinterSzus.pl. REGULAMIN KOMENTOWANIA