Archiwum strony

W przededniu MŚwL: Subiektywne zestawienie 10 największych specjalistów od lotów narciarskich XXI wieku

Radosław Sarnik | 13.1.16 | 1 komentarze

Skakanie na skoczniach mamucich to jeden z niewielu aspektów skoków narciarskich którego nie można wytrenować. Talent do lotów to rzecz naturalna. A samo latanie coś niezwykłego. Jest to przełamywanie wszelkich barier i moment lotu dla skoczka narciarskiego jest największym wyzwaniem a także przyjemnością – były skoczek niemiecki, Christof Duffner powiedział: „Loty to zajefajne uczucie. Prawie jak orgazm”



Wśród ogromnej ilości skoczków, tylko wybrani dostali dar jakim jest umiejętność latania na największych skoczniach świata. Postanowiłem więc ocenić, którzy zawodnicy w przeciągu ostatnich 15 lat potrafili najlepiej go wykorzystać.

Zestawienie to jest mocno subiektywne, a głównym kluczem nie była ilość sukcesów na skoczniach mamucich, ale ogół występów na tego typu skoczniach. Premiowani byli zawodnicy, którzy poza największymi obiektami niekoniecznie byli gwiazdami, jednak loty to ich specjalność. Stąd w zestawieniu brakuje miejsca dla niektórych mistrzów świata w lotach i rekordzistów świata. Jednak z tego licznego grona trzeba było wyselekcjonować tą najwybitniejszą dziesiątkę:

10. Harri Olli
Sukcesy: 6 miejsce na MŚwL Oberstdorf 2008, 2 wygrane w PŚ na skoczniach mamucich – Oberstdorf 2009 i Planica 2009
Rekord życiowy – 225.5 m – Oberstdorf 2009 – Obejrzyj ten skok tutaj

Harri był wielką nadzieją fińskich skoków narciarskich. Niestety, równie wielki był jego talent do wychylania kolejnych kieliszków z wódką. Zawodnik niski, lekki, szybujący nad zeskokiem niczym piórko na wietrze – pod względem fizycznym świetnie nadawał się do lotów. I potrafił też świetnie „czuć powietrze”. Zabrakło kropki nad i w postaci medalu na MŚwL, ale jego najlepszy sezon w karierze – 2008/2009 był bez tej imprezy w kalendarzu. Obecnie Fin wrócił do skoków po kilkuletniej przerwie, jednak jest cieniem dawnej gwiazdy. Na nadchodzących MŚwL wprawdzie wystąpi, ale będzie tam stanowił tło dla rywalizacji najlepszych lotników

9. Jurij Tepes
Sukcesy:  2 wygrane w PŚ na skoczniach mamucich – Planica 2013 i 2015
Rekord życiowy – 244 m – Planica 2015 – Obejrzyj ten skok tutaj

Jurij Tepes to kompletnie nowe spojrzenie na loty narciarskie. Jego styl lotu zaprzecza prawom fizyki – nad bulą przelatuje najniżej z całej stawki, po czym chwilę później łapie dużą wysokość. Syn Mirana szczególnie kocha Planicę – 2 razy tam wygrał i skacze mu się tam wyjątkowo swobodnie. Mimo, że w Pucharze Świata nie znajduje się obecnie w czołówce, to na mamucie w Tauplitz będzie wśród faworytów do medalu indywidualnego – rok temu był tam trzeci w zawodach PŚ

8. Johan Remen Evensen
Sukcesy: 1 zwycięstwo w PŚ na mamucie – Vikersund 2011, dwukrotny rekordzista świata w długości skoku – 243 i 246.5 w Vikersund 2011

Rekord życiowy – 246.5 m – Vikersund 2011 – Obejrzyj ten skok tutaj
Norweg w PŚ występował zaledwie przez 4 sezony, ale to wystarczyło by wpisać się na zawsze do historii lotów narciarskich. Można żartować, że twórcy nowej Vikersundbakken konsultowali projekt z Evensenem – jednak ta skocznia była skrojona idealnie pod tego zawodnika. Szeroko rozstawione narty (słynny styl H) i niewiarygodnie niski tor lotu zapewniał świetną lotność i prędkość przelotową w drugiej fazie lotu. W sezonie 2011/2012 przyszło jednak załamanie formy, sam Norweg nie podołał reżimowi, jaki wiąże się z uprawianiem sportu na najwyższym poziomie i zakończył karierę przed MŚwL w Vikersund 2012 – gdzie będąc w formie zapewne wygrałby.

7. Tommy Ingebrigsten
Sukcesy: 4 i 5 miejsce na MŚwL (Vikersund 2000 i Planica 2004) dwukrotny rekordzista świata w długości lotu – 219.5 m (Planica 1999) i 231 m (Planica 2001)
Rekord życiowy – 231 m – Planica 2005 – Obejrzyj ten skok tutaj

Mistrz świata z Thunder Bay z 1995 roku był naturalnie stworzony do skakania przy przednim wietrze. Był jednym z pierwszych zawodników na świecie, którzy z progu wychodzili bardzo płasko i przelatywali pierwszą fazę lotu tuż nad bulą. Powodowało to, że nie raz Tommy musiał przedwcześnie kończyć swoje skoki, jednak na skoczniach mamucich dawało to kapitalne rezultaty. Norweg miał jednak pecha - zawsze okazywali się lepsi, którzy powodowali że Tommy nie zdobył medalu MŚwL. Będzie jednak zawsze pamiętany jako wybitny lotnik.

6. Andreas Stjernen
Sukcesy: brak
Rekord życiowy: 234 m - Vikersund 2015 – Obejrzyj ten skok tutaj

Ze względu na brak sukcesów jego obecność może nieco dziwić. Stjernen to jednak naturalny następca Evensena. Wyjątkowo niska parabola lotu i duża powierzchnia nośna, którą wytwarza powodują, że jego każdy skok jest bardzo efektowny. Jego wyczyny z ubiegłego roku w Vikersund zapadną w pamięć każdemu fanowi DSJ 3 – Stjernen w rzeczywistości odtworzył bug, który wykonywało się na skoczni w Słoweni i to z bardzo dobrym efektem. Obecnie Norweg ma życiowy sezon w Pucharze Świata. To teraz jest najprawdopodobniej ta okazja, żeby w rubryce sukcesy zapisać czystą kartkę.

5. Peter Prevc
Sukcesy:  brązowy medal MŚwL Harrachov 2014, 3 zwycięstwa w PŚ na mamutach (Kulm 2014, Vikersund 2015, Planica 2015), rekordzista świata w długości lotu – 250 m – Vikersund 2015
Rekord życiowy: 250 m – Vikersund 2015 – Obejrzyj ten skok tutaj

Obecny dominator w skokach narciarskich kocha również skocznie mamucie. Jego niesamowicie odważny  i uniwersalny styl powoduje, że jako jeden z niewielu zawodników jest równie mocny na każdym z obiektów mamucich. To on jako pierwszy oddał skok na odległość ćwierć kilometra, ale pewne jest, że to nie koniec możliwości Petera. W Tauplitz ze względu na rozmiar skoczni tego nie uczyni – na pewno jednak będzie głównym faworytem do złotego medalu.

4. Gregor Schlierenzauer
Sukcesy: Mistrz świata w lotach narciarskich Oberstdorf 2008, srebrny medal na MŚwL Planica 2010, 14 zwycięstw na skoczniach mamucich w PŚ
Rekord życiowy: 243.5 m – Vikersund 2011 – Obejrzyj ten skok tutaj

Gregor wejście na skocznie mamucie miał idealne. Debiut przypadł na MŚwL w Oberstdorfie i zakończył się on wygraną. Później w kolejnych czterech konkursach PŚ nie potrafił znaleźć pogromcy, a 14 zwycięstw na skoczniach mamucich to bezwzględny rekord. Gregor nie imponował nigdy swoim stylem – imponował natomiast czuciem powietrza i odwagą, która pozwalała na rzeczy wielkie. I z pewnością Gregor znalazłby się wyżej w tym zestawieniu, gdyby nie to że po sezonie 2012/2013 wszystko się urwało. Oczywiście, sam Gregor zaczął skakać gorzej, jednak na mamutach nie mógł się po prostu kompletnie odnaleźć, był pasywny i niepewny, tak jakby zapomniał, że na większych obiektach potrafi skakać świetnie. W ubiegłym tygodniu Schlieri podjął decyzję o zawieszeniu kariery. Na MŚwL zapewne nie odegrałby żadnej istotnej roli, a dla takich ludzi jak Gregor krótkie loty są po prostu męką.

3. Martin Koch
Sukcesy: wicemistrz świata w lotach narciarskich (Oberstdorf 2008), brązowy medal na MŚwL Vikersund 2012, 4 zwycięstwa PŚ na skoczniach mamucich (Harrachov 2011, Oberstdorf 2011 i 2012, Planica 2012)
Rekord życiowy: 241.5 m – Vikersund 2012 – Obejrzyj ten skok tutaj

Martin Koch to jeden z najbardziej niespełnionych zawodników współczesnej historii skoków. Wszyscy mówili o jego piekielnie mocnym wybiciu, które w połączeniu z dużą powierzchnią nośna dawało znakomite rezultaty na wielkich obiektach. Na mniejszych skoczniach nie miał szans na duże sukcesy, na mamutach przeradzał się w lwa walczącego o najwyższe lokaty. I tak naprawdę Austriak był o krok od zdobycia dwóch tytułów mistrzowskich. W Oberstdorfie wygrał pod względem odległości swoich skoków ze Schlierenzauerem, jednak przegrał złoty medal swoim dosyć topornym stylem, który powodował niższe noty u sędziów. W Vikersund natomiast wywrócił podczas drugiego skoku, który dałby mu zwycięstwo. Tak oto Koch jest jednym władców lotów, który korony jednak nigdy nie założył.

2. Robert Kranjec
Sukcesy: mistrz świata w lotach narciarskich w Vikersund 2012, 4 zwycięstwa PŚ na skoczniach mamucich (Tauplitz 2010 i 2012, Planica 2012, Vikersund 2013)
Rekord życiowy: 244 m – Vikersund 2012 – Obejrzyj ten skok tutaj

Słysząc Planica każdy fan skoków poda jako skojarzenia: Velikanka, koniec sezonu, piknik, dalekie loty oraz Robert Kranjec. Słoweniec na swojej ziemi wygrał wprawdzie tylko raz, ale od 2003 roku po dziś dzień przynajmniej w jednym konkursie sezonu na Letalnicy znajdował się w czołowej „15”.Popularny „ Robi” może kompletnie bez formy, ale pewne jest, że w Planicy i tak będzie latał daleko. Zresztą na każdym mamucie Słoweniec skakać potrafił – w Vikersund  po pasjonującej walce zdobył swój upragniony tytuł mistrza świata w lotach. Obecnie jednak wiek i kontuzje robią swoje i na MŚwL 2016 jego wejście na czołowe lokaty będzie traktowane jako duża niespodzianka.


1. Sven Hannawald
Sukcesy: dwukrotny mistrz świata w lotach narciarskich (Vikersund 2000 i Harrachov 2002), wicemistrz świata w lotach narciarskich Oberstdorf 1998, 4 zwycięstwa w PŚ na skoczniach mamucich (Oberstdorf 1998, Tauplitz 2000, Planica 2000, Tauplitz 2003)
Rekord życiowy: 220 m – Planica 2002 - Obejrzyj ten skok tutaj

Młodsi kibice pewnie zapytają, co na pierwszym miejscu robi człowiek, który z całego zestawienia ma najsłabszy rekord życiowy. Odpowiedź jest prosta - Hanni to skoczek, który stworzył definicję współczesnego lotnika. Zawodnik ten był bardzo lekki i tak też skakał. Płaskie wybicie, potem wejście na narty i nienaganne ułożenie ich w locie. Jego ciało wraz z nartami tworzyło swojego czasu idealny układ nośny do latania. Kiedy był w formie na mamutach był piekielnie mocny. Dwa tytuły mistrza świata w lotach nie były przypadkiem. To właśnie od Svena Hannawalda zaczęła się generacja ludzi, którzy zamienili loty w najpiękniejszą część skoków narciarskich. Sam Sven pokochał loty miłością odwzajemnioną: „Przeżywasz niesamowite chwile – bez silnika czy napędu odrzutowego żeglujesz w przestworzach. To absolutnie genialne uczucie – jeśli wszystko układa się pomyślnie.”

Dla tych, którzy dotarli do końca artykułu - szansa na niepowtarzalną nagrodę!  Będzie to premierowy egzemplarz książki Thomasa Morgensterna „Moja walka o każdy metr”, której jesteśmy patronem medialnym. Żeby wygrać trzeba odpowiedzieć na 2 pytania:
1. Który zawodnik, gdzie i kiedy osiągnął najwyższą notę łączną w historii konkursów Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich?
2. Którzy zawodnicy zdobywali tytuł Mistrza świata w lotach więcej niż jeden raz?
Odpowiedzi przesyłacie na adres robertosak.winterszus@interia.pl w tytule maila wpisując "Odpowiedź konkursowa". Konkurs odbywa się na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, więc pierwsza odpowiedź wygrywa książkę. Dla drugiej i trzeciej osoby zostały również przygotowane nagrody - kartki z autografami polskich i zagranicznych zawodników. Powodzenia!

Żródło: informacja własna

Kategorie:


1 komentarz:

Masz coś do powiedzenia? Napisz w kratce. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy napisanych przez internautów. Niestosowne komentarze będą usuwane. Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania w serwisie WinterSzus.pl. REGULAMIN KOMENTOWANIA