Archiwum strony


Anders Bardal zwyciężył w kwalifikacjach do pierwszego konkursu z cyklu Turnieju Czterej Skoczni. Norweg uzyskał 134 m. 

W pierwszym treningu najlepszy wynik osiągnął Noriaki Kasai, który skoczył 136 m. Drugi trening należał do Janne Ahonena, który uzyskał 125 m.
W drugim konkursie Pucharu Kontynentalnego zwyciężył Manuel Poppinger, który oddał skoki na odległość 134,5 i 132 m. 
Dzień przed kwalifikacjami do inaugurującego Turniej Czterech Skoczni konkursu w Oberstdorfie odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli najlepsi zawodnicy tegorocznej edycji Pucharu Świata oraz czołowa trójka 61. edycji tej imprezy.

O swoich oczekiwaniach opowiedział lider Pucharu Świata, Kamil Stoch:

- To bardzo miłe uczucie być w centrum zainteresowania na konferencji prasowej. Cieszę się, że uznaje mnie się za faworyta turnieju. Staram się zachować chłodną głowę i skupić się na swoim zadaniu - dobrych skokach. Uważam, że cała dziesiątka Pucharu Świata jest w bardzo dobrej formie, szczególnie Gregor i Anders. Zwycięstwo przypadnie najlepszemu. Nie zdradzę oczywiście sekretu siły naszej drużyny, bo nie będzie to już więcej sekretem. Cieszę się jednak, że nasz zespół jest tak mocny. Pracowaliśmy bardzo ciężko, żeby więcej zawodników z kadry mogło osiągać dobre rezultaty. Cieszę się, że jestem częścią tej drużyny.

Na konferencje zaproszono również zwycięzce poprzedniej edycji TCS, Gregora Schlierenzauera:

- Bycie wśród faworytów jest dla mnie wielkim przywilejem. Po raz pierwszy jestem jedynym Austriakiem w tym gronie, jednak osobiście nie robi mi to większej różnicy - skoki są przede wszystkim sportem indywidualnym. To bardzo dobrze dla skoków, że coraz więcej krajów walczy o zwycięstwo. Wśród wielu zagranicznych drużyn możemy znaleźć pracujących tam austriackich trenerów.

Mistrz świata z Predazzo, Anders Bardal, za główny cel stawia sobie zachowanie równej formy podczas turnieju:

- Jak na razie, sezon układa się bardzo dobrze. Osiągałem dobre rezultaty od startu w Lillehammer. Podczas Turnieju Czterech Skoczni ważne jest, by skakać regularnie.


Anders Jacobsen na początku sezonu zmagał się z kontuzją, jednak jest on dobrej myśli co do swojej dyspozycji podczas TCS:

- Oczywiście, sytuacja prezentuje się trochę inaczej niż w zeszłym sezonie. Podczas sezonu letniego bardzo dużo trenowałem. Moje skoki od konkursu w Neustadt wyglądają znów dobrze.

Pomimo słabego startu sezonu, trzeci w poprzedniej edycji turnieju Tom Hilde z niecierpliwością czeka na swój start:

- Oczywiście wolałbym przyjechać tutaj z lepszymi rezultatami, jednak z drugiej strony faworyci muszą udźwignąć znacznie większą presję niż ja. Bycie poza centrum uwagi nie jest może takie złe.

Turniej Czterech skoczni będzie nam towarzyszył od 28. grudnia do 6. stycznia. oto cały program imprezy:


Sobota, 28. grudnia:
- 14:30 - dwie serie treningowe
- 16:30 - kwalifikacje

Niedziela, 29. grudnia:
- 15:00 - seria próbna
- 16:30 - start pierwszej serii konkursowej

Wtorek, 31. grudnia:
- 11:45 - dwie serie treningowe
- 14:00 - kwalifikacje

Środa, 1. stycznia:
- 12:30 - seria próbna
- 14:00 - start pierwszej serii konkursowej

Piątek, 3. stycznia:
- 11:45 - dwie serie treningowe
- 14:00 - kwalifikacje

Sobota, 4. stycznia:
- 12:45 - seria próbna
- 14:00 - start pierwszej serii konkursowej
Niedziela, 5. stycznia:
- 14:30 - dwie serie treningowe
- 16:30 - kwalifikacje

Poniedziałek, 6. stycznia:
- 15:00 - seria próbna
- 16:00 - start pierwszej serii konkursowej 
źródło: FIS
Austriak Manuel Fettner wygrał serię próbną przed konkursem Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu. Uzyskał on 121,5 m, co pozwoliło mu wyprzedzić jego rodaka, Christoph Staudera, który wylądował o dwa metry dalej. Na trzeciej pozycji uplasował się Lauri Asikainen - Fin osiągnął 121,5 m.

Czwarty był Florian Altenburger, który doskoczył do 122 metra. Piąte miejsce zajął Aleksander Zniszczoł - nasz reprezentant wylądował na 127 metrze. Na szóstej pozycji po skoku na odległość 119,5 m znalazł się Markus Schiffner. Siódmy był Michael Herrmann, który uzyskał najlepszy rezultat treningu - 128,5 m. Czołową dziesiątkę zamknęli Andraz Pograjc (121,5 m), Alte Pedersen Roensen (123,5 m) oraz Krzysztof Miętus (118,5 m).

Pozostali nasi reprezentanci zajmowali dalsze lokaty. Dwóm udało się przekroczyć granicę 120 metrów - dokonali tego 25. Jakub Wolny (121,5 m) oraz 42. Przemysław Kantyka (120 m).

Pełne wyniki serii próbnej