Mistrzostwa Szwajcarii: Detronizacja Simona Ammanna

Radosław Sarnik | 24.10.16 | 0 komentarze

Simonowi Ammanowi nie udało się tym razem zwyciężyć na krajowym podwórku. Czterokrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich zakończył bez medalu konkurs Mistrzostw Szwajcarii na skoczni normalnej w Kandersteg. Złotym medalistą wśród Panów został Kilian Peier, u Pań zwyciężyła Sabrina Windmueller.

Pierwszym aktem weekendowej rywalizacji był konkurs drużynowy na skoczni normalnej o parametrach K-96, HS-106. Najlepszym zespołem okazała się drużyna reprezentująca Zuryski Związek Narciarski, która wystąpiła w składzie: Tobias Birchler (109 i 106 metrów), Dominik Peter (105 i 100 metrów), Pascal Kaelin (110 oraz 107.5 metra) i Andreas Schuler (100 i 95 metrów). Zwycięzcy wyprzedzili o 64 punkty drużynę reprezentującą Berno którą tworzyli:  Luca Von Grunigen (99 i 100.5 metra), Kevin Romang (95 i 94 metry), Sandro Hauswirth (102.5 oraz 103 metry), a także Gabriel Karlen (dwa razy 100.5 metra). Na najniższym stopniu podium stanęli reprezentanci Romandii: Janne Perini (95 i 96 metrów), Sebastien Cala (94 i 90 metrów), Olan Lacroix (105.5 oraz 100.5 metra) i Killian Peier (103.5 oraz 100.5 metra).

Wyniki konkursu drużynowego

Na mniejszym obiekcie (K-66, HS-72) tego samego dnia rywalizowali juniorzy do lat 16 oraz kobiety. W rywalizacji młodych zawodników nie miał sobie równych Dominik Peter, który skoczył 74 i 73 metry. Srebrny medal zdobył Olan Lacroix (70 i 69 m) natomiast trzecie miejsce przypadło Pascalowi Mullerowi (64.5 oraz 64.5 m).

W rywalizacji pań żadnych problemów z odniesieniem zwycięstwa nie miała jedyna zawodniczka w wieku seniorskim - Sabrina Windmueller. Skacząca już tylko dla przyjemności 29-latka uzyskała 65 oraz 62.5 metra. Srebrną medalistką została 14-letnia Rea Kindlimann (57 i 59 metra), natomiast brąz wywalczyła Charlotte Suter (55 i 54 m)

Wyniki rywalizacji juniorów U-16 i Pań

W niedzielę rywalizacja odbywała się tylko i wyłącznie na większym obiekcie. Najpierw o medale rywalizowali juniorzy. Podobnie jak w młodszej kategorii wiekowej, złoty medal zgarnął 15-letni Dominik Peter, po skokach na odległość 105.5 oraz 107 metrów. O cztery punkty wyprzedził on starszego kolegę, Tobiasa Birchlera (105.5 i 104.5 m). Brązowym medalistą okazał się Sandro Hauswirth (103 i 104 m).

Wyniki rywalizacji juniorów

Następnie odbyła się najbardziej prestiżowa część mistrzostw Szwajcarii - konkurs mężczyzn. Doszło tutaj do bardzo wyrównanej rywalizacji, z której zwycięsko wyszedł dosyć niespodziewanie Kilian Peier. Złoty medalista osiągnął w swoich próbach 95.5 oraz 106 metrów. Drugie miejsce zajął Gabriel Karlen (94.5 i 107.5 m), natomiast brązowy medal powędrował do Gregora Deschwandena dzięki lądowaniom na 97 i 102.5 metrze. Bez medalu zawody zakończył najbardziej utytułowany w historii szwajcarski skoczek - Simon Ammann, który był piąty (100 i 101.5 m), a medal przegrał notami za styl.